Японска интернет компания скоро ще позволи на служителите си да получат част от заплатите си под формата на криптовалути.
Онези, които се включат в новата схема, ще могат да изберат каква част от месечната им заплата да получат в биткойн – между минимум 10 000 йени (около 88 долара) и максимум 100 000 йени (882 долара).
GMO дори твърди, че предлага стимул за тези, които се присъединят към новата система за заплати – бонус от 10% от избраната Биткойн сума.
Докато японските трудови закони предвиждат заплащането на заплати в йени, GMO съобщи на „Kyodo News“, че не нарушава никакви разпоредби, тъй като плащането в биткойн би било по избор, основан на взаимно споразумение и приспаднато от месечната заплата на служителя.
Технологичната компания, която регистрира имена на домейни и предлага уеб хостинг, и други услуги, се присъедини към биткой обществото през май месец, с откриването на монетата GMO-Z.com, която по-късно бе преименувана като GMO токен. През септември GMO съобщи, че ще инвестира 3 млн. долара в копаене на биткойн (процесът за добиване на монетата чрез мощни компютри), започвайки през първата половина на 2018 г.
Фирмата твърди, че смята, че криптовалутите като биткойн ще се превърнат в „универсални валути“, достъпни за всеки в глобален мащаб, което ще доведе до „нова икономическа зона без граници“.
Но не всеки е толкова оптимистичен за възхода на цифровите валути. Все по-голям брой експерти предупреждават за потенциалния ефект наречен „балон“.
По-рано тази седмица икономистът, носител на Нобелова награда Робърт Шилер, сравнява „бикола“ с „зараза“ с бързи колебания на цените, отразяващи „интензивността на епидемията“.
Според японския сайт за мониторинг на Биткойн, Jpbitcoin.com през ноември обменът на биткойн, деноминирани в йени, достигна рекордните 4,51 милиона биткойна или почти половината от най-големите борси в света с 9,29 милиона биткойна.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.