НАЧАЛО Финтех

Япония започва да експериментира с дигиталната йена

03.07.2020 16:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Япония започва да експериментира с дигиталната йена

Банката на Япония (BoJ) обяви, че ще започне експерименти с дигитална валута на централната банка (CBDC), за да провери нейната приложимост от техническа гледна точка.

BoJ иска да дигитализира пари, но остава да видим дали Япония може да настигне Китай, който вече е започнал да тества собствения си CBDC. Това е първият път, когато BoJ разкри, че ще започне процес за доказателство за концепция (PoC) с дигитална йена, но банката тепърва ще разкрива времеви график.

В доклад, наречен ‘Технически пречки за CBDC’, банката заяви, че “ще провери осъществимостта на CBDC от техническа перспектива, ще си сътрудничи с други централни банки и съответните институции и ще обмисли въвеждането на CBDC”.

През февруари се появиха новини, че централните банки на Великобритания, еврозоната, Япония, Канада, Швеция и Швейцария са обявили план за сътрудничество по изследване на издаването на дигитални валути.

Основни препятствия

BoJ смята, че има две основни технически пречки: универсален достъп и устойчивост. Първият се отнася до осигуряване на достъпност за всички, включително и за тези без смартфон. Изненадващо, според Nikkei, към 2018 г., само 65% от японците имат смартфони. BoJ каза, че “е важно да се разработи CBDC, за да бъде достъпен за различни потребители”.

Устойчивост“ се отнася до офлайн наличността , когато електрическата енергия е намаляла. BoJ подчерта важността на достъпността във всякакъв вид среда, дори в извънредна ситуация като земетресение.

Дигитална йена и блокчейн

BoJ обмисля дали да използва блокчейн или не за CBDC. Централизираната система има предимствата в това, че има „голям капацитет и бърза скорост на транзакциите“, но цялата система може да се срине наведнъж поради наличието на една точка на провал.

За разлика от тях, базирани на DLT CBDC могат да преодолеят една точка на провал и да покажат устойчивост, но изискват по-дълъг период от време, за да осъществят транзакции, тъй като блокчейн мрежите изискват консенсус между множество валидатори.

BoJ заключи,

„Както централизираните, така и децентрализираните типове имат плюсове и минуси […] в случай на мащабни транзакции за случаи на употреба на дребно в напреднали страни, е по-добре да се възприеме централизирания тип […] в случай, че размерът на транзакцията е ограничен и устойчивостта и бъдещата възможност са приоритетни, има място за разглеждане на децентрализирания тип.”

През април, китайският дигитален юан бе тестван в градовете Шънджън, Чънду, Съчжоу и Сионган.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто компания съди американски регулатор заради Етериум

Consensys, компанията майка на MetaMask, предприе съдебни действия срещу Комисията по ценни книжа и борси (SEC) в съд в Тексас, твърдейки, че регулаторните превишават правата си.

26.04.2024 10:00 2 мин. четене

БРИКС: Как разширяването на съюза може да промени световната икономика

Дедоларизацията ще заема централно място на предстоящата среща на върха на БРИКС през 2024, планирана за октомври тази година.

26.04.2024 7:00 1 мин. четене

Европа затяга крипто регулациите с нови закони

Европейският парламент наскоро прие нови разпоредби, които имат за цел да наложат официални изисквания за надлежна проверка на крипто компаниите с цел борба с прането на пари.

25.04.2024 21:00 2 мин. четене

Как крипто инвеститор превърна $8,500 в близо $13 милиона за няколко седмици

Опитен инвеститор в меме монети привлече вниманието, защото само за няколко седмици превърна първоначална инвестиция от $8,524 в зашеметяващите $12,800,000.

25.04.2024 20:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.