Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Понастоящем третирани като активи, подобни на собственост, с платежна функция, дигиталните валути скоро могат да бъдат обект на регулации за финансови продукти, което би имало широкообхватни последици за пазара.
Вместо да прави резки промени, FSA предприема премерен подход. Ще бъде сформирана специализирана консултативна група, която да оцени потенциалните предизвикателства и ползи, и ако инициативата напредне гладко, до началото на 2026 г. може да бъде внесено официално предложение в Парламента.
Ако бъде осъществена, тази промяна би могла да отвори вратата за борсово търгувани фондове (ETF), базирани на криптовалути, и евентуално да намали данъчната тежест за инвеститорите чрез интегриране на дигиталните активи в конвенционалните регулации на финансовите пазари.
Освен прекласификацията, Япония също така затяга контрола си върху пазарната справедливост, като изработва нови закони за предотвратяване на търговията с вътрешна информация в крипто пространството. FSA се застъпва за регулации, които ще забранят търговията въз основа на непублична информация, засилвайки защитата на инвеститорите и осигурявайки равни условия за всички участници.
Междувременно в сектора на криптовалутите в Япония се наблюдава забележително развитие. Circle, емитентът на USDC, неотдавна получи регулаторно одобрение, което проправя пътя на водещите борси за листване на стабилната монета. В друг важен ход Metaplanet привлече Ерик Тръмп за стратегически съветник, тъй като компанията продължава да увеличава дела си в Биткойн.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.