Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории - една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Тази седмица Агенцията за финансови услуги (FSA) на страната публикува концепцията на рамката, предоставяйки възможност за публични коментари до 10 май 2025 г.
Новият подход има за цел да внесе яснота в разпокъсаната регулаторна среда. Съгласно плана токените, използвани за набиране на средства или емитирани от предприятия – често по-малко популярни алткойни – ще се сблъскат с по-строги правила относно прозрачността, защитата на инвеститорите и разкриването на информация. Проектите ще трябва да описват начина на употреба на средствата и да оповестяват потенциалните рискове. Ако достигнат голяма инвеститорска база, те могат да попаднат в обхвата на законите за секюрити токените.
За разлика от тях, широко разпространените децентрализирани токени като Биткойн и Етериум няма да бъдат регулирани на ниво активи. Вместо това крипто борсите ще носят отговорност за наблюдението на пазара, включително докладването на резки движения на цените.
Макар че документът заобикаля темата за данъчното облагане, полага основите за по-официално признаване на крипто в рамките на финансовата система на Япония. Регулаторните органи също така обмислят по-широки промени във финансовите закони до 2026 г., които биха могли да предефинират дигиталните активи като инвестиционни продукти, а не само като платежни инструменти.
Предложението отразява промяна в нагласите спрямо традиционно предпазливата позиция на Япония. Обсъжда се и евентуално вдигане на забраната за крипто ETF-ите, което е сигнал, че Токио се отнася все по-отворно към приема на дигиталните активи с по-строги предпазни мерки.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.
Голям пробив в стейкинга на Биткойн набира скорост, след като Binance обяви най-новото си попълнение: Babylon (BABY) – проект, който има за цел да отключи нова полезност за BTC, без да разчита на традиционните мостове.
BlackRock стартира 2025 г. с нетни постъпления в размер на $84 милиарда, задвижвани от рекордно търсене на нейните iShares ЕТF-и и нарастващ интерес към частните пазари.
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.