Японската централна банка предприе смел ход, като увеличи основния си лихвен процент по кредитите до 0.5% - ниво, което не е било наблюдавано от 2008 г. насам.
Това дългоочаквано повишение предизвика безпокойство на световните пазари, като ефектът от него достига и сектора на криптовалутите.
Третото повишение на лихвения процент от страна на Японската централна банка за по-малко от година отразява усилията ѝ да се справи с постоянната инфлация, която се очаква да остане над 2.6% до 2025 г. Тази промяна в политиката обаче има своята цена, тъй като перспективите за растежа на страната бяха понижени. По-силната йена би могла да наруши преносната търговия – стратегия, при която инвеститорите заемат йени, за да инвестират в пазари с по-висока доходност, което може да наруши глобалната ликвидност.
Биткойн и други криптовалути като Етериум и Solana реагираха бързо на новината, като BTC отчете леко понижение, преди да се възстанови, регистрирайки 3% ръст през последните 24 часа. Анализаторите предполагат, че тази волатилност е свързана не само с повишаването на лихвените проценти в Япония, но и с несигурността, произтичаща от политиките на САЩ по отношение на дигиталните активи.
Докато някои анализатори предупреждават, че водещия дигитален актив може да бъде изправен пред рязък спад, сравнявайки настоящите тенденции с исторически пазарни сривове, други виждат шанс за дългосрочни печалби. Потенциалът за значителна разпродажба породи опасения, но по-голямата част от пазара остава оптимистично настроена, разглеждайки волатилността като възможност за натрупване на активи на по-ниски цени.
Повишаването на лихвените проценти добавя още едно ниво на сложност към и без това несигурната глобална среда. Докато Япония коригира паричната си позиция, геополитическото напрежение и търговската политика на САЩ допълнително разклащат инвеститорското доверие. Въпреки сътресенията историята свидетелства, че след тези кратки периоди на разпродажби често настъпва пазарно възстановяване, което предлага стратегически възможности за търпеливите инвеститори.
Адаптирайки се към тези промени, трейдърите могат да се позиционират така, че да се възползват от евентуална стабилизация, при условие че поддържат дългосрочна перспектива.
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС
Джейми Даймън се е утвърдил като доминираща фигура в световните финанси, оформяйки банковата индустрия чрез ръководството си в JPMorgan Chase.