Агенцията за финансови услуги (FSA) одобри в сряда японската асоциация за виртуална обмяна на валута (JVCEA).
Това е орган, състоящ се от всичките 16 лицензирани национални борси за криптовалутна търговия, да стане „асоциация за сертифициране на финансови инструменти“.
По този начин регулаторът предостави на органа на индустрията средствата за създаване на насоки за вътрешни борси, включително строги мерки за ограничаване на търговията с вътрешна информация и пране на пари, като в същото време приложи стандартите за сигурност, за да защити активите на клиентите.
Както бе съобщено по-рано през април, JVCEA беше инициатива на лицензираните борси в Япония да стартират саморегулиращ се орган за индустрията, разтърсена след кражбата на криптовалута в размер на 530 млн. долара от базирания в Токио Coincheck.
През август, асоциацията на индустрията официално подаде заявление до FSA, за да получи признание. Последва строг двумесечен преглед, при който регулаторът се опита да „разгледа внимателно делата на Асоциацията и да проучи дали може да се очаква правилното управление на групата“.
Асоциацията на индустрията потвърди акредитацията си в изявление на своя уебсайт днес, подчертавайки, че е „наложила правила за саморегулиране на същата дата“.
Тя добави:
„С придобиването на акредитацията ще продължим да полагаме допълнителни усилия, за да създадем индустрия, на която може да се довериш…“.
Одобрението на FSA идва в момент, когато японските власти преразглеждат собствения си регулаторен подход към индустрията след две големи криптo кражби тази година. След случая на Coincheck през януари, лицензирания обмен на криптовалути Zaif бе хакнат за почти $ 60 милиона в Биткойн, Биткойн Кеш и Монакойн.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.