Японската полиция е повдигнала обвинения за инсталиране на програма за копаене без съгласието на потребителите.
Въпросната програма е Coinhive. Делото е наложено да започне пълноправен процес в районния съд в Йокохама.
Coinhive е миньор, базиран на JavaScript за блокчейна на Monero, който може да бъде вграден в уеб страница. Когато страницата е посетена, миньорът започва да копае за сметка на потребителя, добивайки Monero.
На един от обвиняемите вече е наредено да заплати еквивалента на 9000 долара от Съдебния съд в Йокохама за „незаконно съхраняване на компютърен вирус“. Адвокатът Takashi Hirano обаче, който представлява обвиняемия, възнамерява да се бори с правния казус, казвайки: „Не е правилно само Coinhive да бъде обрисуван като лошия“.
Това е случай, въртящ се около вече съществуващия закон, който забранява използването на компютърни вируси / злонамерен софтуер. Програмите за копаене бяха инсталирани на компютрите на жертвите без тяхното съгласие, когато посетиха уебсайтове, съдържащи в тях, софтуера Coinhive.
Той принуждава компютъра да да копае Monero докато потребителят разглежда сайта. Софтуерът „Coinhive“ получава 30% от всичко изкопано в резултат на използване на софтуера. Съществува и криптографски ключ, свързван с потребителски акаунт, към който отиват останалите 70% от добития Monero. Когато кодът бъде открит и докладван на Coinhive, те инвалидират този ключ, но това не означава, че минното дело спира – това означава само, че 100% от изкопания Monero отива в Coinhive.
Това не е първия правен случай, при който злонамереният софтуер е бил умишлено вкаран в нищо неподозиращ компютър, но това е първият случай, който е предмет на съдебен процес в Япония.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.