Японската полиция е повдигнала обвинения за инсталиране на програма за копаене без съгласието на потребителите.
Въпросната програма е Coinhive. Делото е наложено да започне пълноправен процес в районния съд в Йокохама.
Coinhive е миньор, базиран на JavaScript за блокчейна на Monero, който може да бъде вграден в уеб страница. Когато страницата е посетена, миньорът започва да копае за сметка на потребителя, добивайки Monero.
На един от обвиняемите вече е наредено да заплати еквивалента на 9000 долара от Съдебния съд в Йокохама за „незаконно съхраняване на компютърен вирус“. Адвокатът Takashi Hirano обаче, който представлява обвиняемия, възнамерява да се бори с правния казус, казвайки: „Не е правилно само Coinhive да бъде обрисуван като лошия“.
Това е случай, въртящ се около вече съществуващия закон, който забранява използването на компютърни вируси / злонамерен софтуер. Програмите за копаене бяха инсталирани на компютрите на жертвите без тяхното съгласие, когато посетиха уебсайтове, съдържащи в тях, софтуера Coinhive.
Той принуждава компютъра да да копае Monero докато потребителят разглежда сайта. Софтуерът „Coinhive“ получава 30% от всичко изкопано в резултат на използване на софтуера. Съществува и криптографски ключ, свързван с потребителски акаунт, към който отиват останалите 70% от добития Monero. Когато кодът бъде открит и докладван на Coinhive, те инвалидират този ключ, но това не означава, че минното дело спира – това означава само, че 100% от изкопания Monero отива в Coinhive.
Това не е първия правен случай, при който злонамереният софтуер е бил умишлено вкаран в нищо неподозиращ компютър, но това е първият случай, който е предмет на съдебен процес в Япония.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.