Създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън анализира делото на Комисията по ценни книжа и борсите (SEC) срещу Ripple и твърдението на агенцията, че XRP е нерегистрирана ценна книга.
В поредица от видеоклипове Хоскинсън казва, че част от проблема с регулирането на криптоактивите е, че токените са динамични и трудни за категоризиране.
„Проблемът с криптовалутите е, че те правят всичко и нищо. И някои дни те приличат на ценни книжа, други дни изглеждат като комодити. Един ден изглеждат като валути, а други дни изглеждат като нещо съвсем друго. В много отношения криптовалутите са стволовите клетки на финансите. Стволовата клетка е като суперклетка и в основата си тя може да се превърне в сърдечна клетка или мозъчна клетка, или т.н. А регулирането е малко трудно. Те те не виждат стволови клетки, те виждат сърдечните клетки и мозъчните клетки, и тогава има регулаторни агенции, свързани с тази система.„
Към този момент от осемгодишната история на XRP Хоскинсън казва, че не вярва, че това е ценна книга, въпреки че статутът й може да е бил различен в ранните дни.
„В предишните си изявления казах, че не мисля, че XRP е ценна книга и мисля, че в сегашната си форма, сегашната си употреба и нивото на децентрализация, която има екосистемата, това със сигурност е вярно. Дали Ripple беше ценна книга в някакъв момент от живота си? Сигурен съм, че може да се направи справедлив аргумент.„
Хоскинсън казва, че поставя под въпрос дали начинът на разпространение на дигиталния актив е проблем.
„Вярвам, че XRP не е ценна книга поне в общия смисъл и се връщам към този аргумент за стволови клетки. Със сигурност има поведение, подобно на ценна книга и за мен е дълбоко озадачаващо, например, в ерата на интелигентните договори защо действителна реална компания ще отговаря за разпространението на токен.
Сега това няма смисъл. Не е нужно да правите това, когато имате вече съществуваща, функционираща мрежа. Така че само това е проблематично, особено когато има право на преценка между попечителската компания да го похарчи.„
Хоскинсън казва, че този случай е коренно различен от действията на SEC срещу Block.one, създателят на криптовалутата EOS.
„С EOS SEC имаше авариен клапан, където те казаха:„ Ще се съсредоточим върху токена ERC20, който Дан [Лаример] и компания са продали, и ще заемем позиция, че това със сигурност е било сигурност След това ги глобяват за това. Но това, което те не направиха, е да свържат този ERC20 токен към EOS в разпространение днес. Затова те казаха: „Може би това е ценна книга, може би не е ценна книга, няма да говорим за това. Дори няма да мислим за това. “По принцип даде начин и на двете страни да запазят лицето си. SEC получи добро действие по прилагане. Те успяха да получат глоба от 24 милиона долара. Block.one с удоволствие плати това и по някакъв начин остави тези спящи кучета да лъжат и след това те биха могли да продължат живота си и да започнат да управляват своята мрежа.
Проблемът с това действие е, че няма авариен клапан. Позицията, която SEC заема, е, че XRP е бил ценна книга през 2012 г. и остава сигурност днес, осем години по-късно. И така, какво означава това в крайна сметка? Това означава, че цялото това поведение, което те са направили, ще бъде предмет на закони за ценни книжа и разкриване, вътрешни разпоредби за търговия, всички тези видове неща. И те ще свържат съответно тези точки.„
Независимо от резултата, Хоскинсън казва, че не вярва, че ще има домино ефект върху крипто индустрията като цяло, ако в крайна сметка XRP бъде обявена за ценна книга.
„Не вярвам нито за миг, че например, ако Ripple падне и XRP изгори в огън, че по някакъв начин цялата индустрия ще се разпадне и всичко ще бъде ценна книга, Етериум и т.н. Това просто няма да се случи. Въобще не вярвам в това.
Мисля, честно казано, голямата битка, която ще се случи през 2021 г., ще бъде борбата за доказателство за залог. Прави ли доказателството за залог криптовалутата ценна книга или не? Вярвам, че отговорът е не. Това обаче никога не е било водено по съдебен ред. Подобно на доказателството за изгаряне никога не е било съдено като механизъм за разпределение.
Това е един от онези отворени въпроси в криптовалутното пространство. Етериум също ще създаде този разговор, подобно на това как Libra принуждават разговора за стабилни монети и ги извеждат на преден план. И така, това, което ще се случи с XRP, е, че ако те спечелят, хората на Ripple спечелят, вероятно ще е много по-трудно просто да наречем криптовалута ценна книга.„
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.