Официалният акаунт в Twitter на PricewaterhouseCoopers (PwC) Венецуела е хакнат, за да се популяризира измама с XRP.
В него се рекламира „голямо събитие“ с участието на главния изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус. В туитът от профила на PwC Венецуела е приложена връзка, която трябва да примами потенциалните жертви да изпратят своите криптовалути.
Преди това други потвърдени акаунти със значителен брой последователи бяха компрометирани, за да популяризират същата измама.
Измамите с раздаване на безплатно XRP се появяват в социалните мрежи от години. През април 2020 г. Ripple стигна дотам, че подаде съдебен иск срещу гиганта в областта на видеохостинга YouTube за това, че не е успял да предотврати и премахне подобни измами. Компанията твърди, че неуспехът на YouTube да се пребори с измамните видеоклипове с XRP е навредил на репутацията на компанията.
През септември миналата година YouTube постигна споразумение за уреждане на спора с Ripple. Двете страни обещаха да работят заедно, за да се преборят с измамите с криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн, Етериум и Cardano са позиционирани за печалби, твърди анализатор
През май миналата година XRP измамници успяха да хакнат официалния акаунт на най-старата правоприлагаща агенция в Испания. След всички тези години социалните медии все още гъмжат от измами с криптовалути. Измамниците обикновено се насочват към проверени акаунти, за да придадат достоверност на предложенията си.
В събота официалният канал в YouTube на южнокорейското правителство беше хакнат и преименуван на „SpaceX Invest“. Той популяризираше измама с криптовалута с предаване на живо с участието на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск.
През март множество потвърдени акаунти в Twitter започнаха да промотират фалшив airdrop на Ape Coin, като измамиха доверчиви потребители с повече от $1 милион.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.