Официалният акаунт в Twitter на PricewaterhouseCoopers (PwC) Венецуела е хакнат, за да се популяризира измама с XRP.
В него се рекламира „голямо събитие“ с участието на главния изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус. В туитът от профила на PwC Венецуела е приложена връзка, която трябва да примами потенциалните жертви да изпратят своите криптовалути.
Преди това други потвърдени акаунти със значителен брой последователи бяха компрометирани, за да популяризират същата измама.
Измамите с раздаване на безплатно XRP се появяват в социалните мрежи от години. През април 2020 г. Ripple стигна дотам, че подаде съдебен иск срещу гиганта в областта на видеохостинга YouTube за това, че не е успял да предотврати и премахне подобни измами. Компанията твърди, че неуспехът на YouTube да се пребори с измамните видеоклипове с XRP е навредил на репутацията на компанията.
През септември миналата година YouTube постигна споразумение за уреждане на спора с Ripple. Двете страни обещаха да работят заедно, за да се преборят с измамите с криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн, Етериум и Cardano са позиционирани за печалби, твърди анализатор
През май миналата година XRP измамници успяха да хакнат официалния акаунт на най-старата правоприлагаща агенция в Испания. След всички тези години социалните медии все още гъмжат от измами с криптовалути. Измамниците обикновено се насочват към проверени акаунти, за да придадат достоверност на предложенията си.
В събота официалният канал в YouTube на южнокорейското правителство беше хакнат и преименуван на „SpaceX Invest“. Той популяризираше измама с криптовалута с предаване на живо с участието на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск.
През март множество потвърдени акаунти в Twitter започнаха да промотират фалшив airdrop на Ape Coin, като измамиха доверчиви потребители с повече от $1 милион.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.