Тъй като Биткойн показва устойчивост, увеличавайки своята стойност от $3,736 в началото на годината, крипто критиците определят Биткойн и нововъзникващите дигитални активи като ужасни инвестиции.
Инвеститорът милиардер, Уорън Бъфет, който някога се позова на Биткойн като „отрова за плъхове“ и нарече привържениците на актива „заблудени“, предупреждава хората да стоят настрана.
Говорейки преди годишната среща на Berkshire Hathaway в здравния център CHI в Омаха, Небраска в събота, CNBC съобщи, че по мнение на Бъфет, Биткойн „просто седи там“ и не прави нищо. Той го нарича хазартно устройство и го сравнява с копче на сакото си.
Това е хазартно устройство… с него са свързани много измами. Има изчезвания, така че има много загубени неща. Биткойн не е произвел нищо. Не прави нищо. Той просто си стои там. Това е мида или нещо такова, а това не е инвестиция за мен. Тук ще откъсна едно копче. Това, което ще имам е малък токен… Ще го предложа за $1000 и ще видя дали мога да получа цената до $2000 до края на деня… Но бутонът има една употреба, и то много ограничена.
Впечатленията на Бъфет за криптовалутите оказват влияние върху основните инвеститори заради удивителната му история.
Той купи първата си акция, когато bе на 11 години, а сега, на 88-годишна възраст, неговите разумни инвестиции го направиха третият най-богат човек в света, с нетна стойност от $89,2 милиарда. Почитан за своята трудова етика, измивайки коли и продавайки вестници, Бъфет натрупва $53 000, когато е на 16 години.
https://twitter.com/businessinsider/status/1123015105690656772
Въпреки че „Oракула от Омаха“ се мръщи на Биткойн, първата в света криптовалута, базирана на блокчейн, той признава блокчейн и JP Morgan за създаването на собствена криптовалута.
Бъфет spodeli:
Блокчейн… е много голям, но не се нуждае от Биткойн. JP Morgan, разбира се, излезнаха със собствена криптовалута.
Междувременно Бъфет, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, обяви, че конгломератът ще изкупува повече от собствените си акции.
Бъфет подготвя акционерите за възможността за повече изкупуване на акции, което той е пренебрегнал през цялата си кариера от повече от шест десетилетия.
През първото тримесечие на 2019 g., Berkshire Hathaway изкупи обратно акции на стойност $1,7 милиарда, след като цената на акциите се понижи. Изкупуването засенчи сумата от $1.3 милиарда, която Berkshire похарчи за обратно изкупуване през цялата минала година, като обърна дългогодишната политика на компанията за ограничаване на обратно изкупуване и използване на парите си в акции и придобивания.
Възвръщаемостта може ефективно да пъмпва цената на акция.
С пари в брой от $1,5 трилиона намаление на данъците, американските компании закупиха рекордните $806 милиарда от собствените си акции през 2018 g. Чрез намаляване на броя на акциите, изкупуването може да укрепи цените на акциите на компанията. И компаниите често купуват обратно своите акции, когато смятат, че няма нищо по-добро за парите им, отколкото да върнат капитала на акционерите.
Биткойн има текуща пазарна капитализация от $102 милиарда и понастоящем се търгува на $5,777, което е спад от 67% към момента на писане.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.