Според IBM, новата платежна мрежа използва цифровата валута на Stellar,блокчейнът за "клиринг и уреждане на трансграничните плащания" в почти реално време.
Stellar мрежата е разпределен, базиран на блокчейн леджър, който улеснява трансфера на стойност между различните активи. Подобно на Ripple, Stellar може да обработва обмен между фиатни валути и цифрови активи. Използвайки този протокол, IBM иска да даде възможност на финансовите институции да прехвърлят пари бързо и надеждно, като същевременно премахват посредниците и комплексността, свързани с традиционните международни платежни системи.
Говорейки с Bitcoin Magazine, Джед Маккейлъб, съосновател на Stellar Development Foundation, заяви: „Прилагането на протокола Stellar от IBM има потенциала да промени начина, по който се движат парите по целия свят, като по този начин драстично подобряват международните транзакции и стимулират финансовото приобщаване в развиващите се страни. „
За да използва новата платежна система, две финансови институции трябва да се договорят за валутата – стабилна монета или какъвто и да е цифров актив – да бъдат използвани като мост между две фиатни валути. Компаниите ще използват съществуващата си платежна система, свързана с API на World Wire, за да превърнат фиат в цифров актив. World Wire ще преобразува цифровия актив във втората фиатна валута, завършвайки транзакцията. Подробностите за транзакциите ще бъдат записвани на блокчейн за клиринг.
По-рано тази година, IBM си партнира със Stronghold, за да създаде първата стабилна монета, наречена „Stronghold USD“ в мрежата на Stellar.
По това време заместник-председателят на IBM Global Blockchain, Джеси Лунд, заяви: „IBM ще проучи случаите на използване при бизнес мрежи, които сме разработили като потребител на токена. Виждаме това като начин за привеждане на финансовото уреждане в транзакционната бизнес мрежа, която изграждаме „.
Последните ходове на IBM представляват конкуренция за продуктите на Ripple, насочени към институционални клиенти, като xCurrent и xRapid. Въпреки това, съществуват опасения относно привлекателността на Ripple за финансовите институции.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.