Уорън Бъфет, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, инвестира $120 милиарда от портфейла на компанията само в две компании.
Според информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) разпределението е отишло в технологичния гигант Apple и American Express. Тези два актива заедно представляват 40.1% от инвестициите на Berkshire, което отразява силната увереност на Бъфет в техните дългосрочни перспективи.
Участието на Berkshire в Apple започна през 2016 г. и въпреки че фирмата коригира дела си през годините, включително някои намаления през 2024 г., технологичният гигант остава най-големият ѝ единичен дял. American Express, от друга страна, е крайъгълен камък на портфейла от средата на 90-те години на миналия век.
Въпреки значителното отдръпване на Berkshire от банковия сектор на САЩ, включително излизането от позициите в JPMorgan Chase, Wells Fargo и Bank of America, Бъфет запазва твърд ангажимент към American Express, позовавайки се на нейната разпознаваема марка, лоялни клиенти и надеждна рентабилност.
Bank of America, макар и намаляла в портфолиото на Бъфет, все още заема третата по големина позиция с инвестирани $35 милиарда, което представлява 11.7% от общата сума. Същевременно други значими инвестиции включват Coca-Cola, Chevron, Occidental Petroleum, Moody’s и Kraft Heinz. Общо инвестициите на Berkshire Hathaway възлизат на около $300 милиарда.
Предпазливата позиция на Бъфет по отношение на пазара е очевидна в паричните резерви на компанията, които сега възлизат на $325 милиарда – почти два пъти повече от сумата, държана в края на 2023 г. Тази значителна ликвидност предполага, че Бъфет е подготвен за потенциални възможности в условията на пазарна несигурност.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.