От 2015 г. Биткойн има почти 3,500% възвръщаемост на инвестицията (ROI), 70 пъти по-голяма от тази на пет традиционни фондови пазара.
Според статия от 29-ти юни на инвеститорския уебсайт ‘Buy Shares’, анализаторът на данни Джъстин Балтрусайтис твърди, че от 26-ти юни 2015 г. до 26-ти юни 2020 г. възвръщаемостта на инвестицията за Биткойн е била над 70 пъти по-висока в сравнение с Financial Times Stock Exchange 100, NASDAQ, Nikkei, S&P 500 и Dow Jones пазарите.
„През разгледания период възвръщаемостта на инвестициите в Биткойн възлиза на 3,456,98%, където през юни 2015 г. цената на Биткойн е $257,06, а до 26-ти юни тази година цената нарасна до $9,143.58. От друга страна, средната възвръщаемост на инвестициите за споменатите индекси е 49,27%.“
ROI на актива измерва размера на възвръщаемостта на инвестицията, свързана с разходите.
ROI на Биткойн ‘ходлърите’ се изчислява, като се сравнява цената в момента, в който се закупува криптовалута, с нейната текуща стойност. За тези, които са избрали HODL преди скока през декември 2017 г., всички инвестиции трябва да имат огромна възвръщаемост на инвестицията.
Балтрусайтис спекулира, че разликата в ROI може да се дължи на подобрените регулации за Биткойн (BTC), които се сблъскаха с по-голяма съпротива през 2015 г., отколкото през 2020 г. Въпреки това, настоящата пандемия може също да е отчасти отговорна, тъй като „мнозина разглеждат Биткойн като алтернативен запас от стойност“ след внезапния крах на традиционните пазари.
„С течение на годините Биткойн набира все по-голяма популярност. Сатутът на флагманската криптовалута до голяма степен допринася за високата възвръщаемост на инвестициите. Възвръщаемостта на Биткойн е значителна въпреки факта, че инвестирането в криптовалути включва значителен риск от загуба. Оценката на криптовалутите до голяма степен се колебае и в резултат инвеститорите могат да загубят повече от първоначалната си инвестиция.“
Наскоро бе съобщено за предположенията на някои анализатори, че Биткойн все още е до известна степен (или силно) корелиран с традиционните пазари като S&P 500. Всяка катастрофа, засягаща акции или традиционни активи, все още може да накара крипто пазара да премине към мечките, както се случи по време на срива през средата на март тази година.
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Бил Милър, главен инвестиционен директор в Miller Value Partners, твърди, че правителството на САЩ няма законно право да облага с данък собствеността върху Биткойн, тъй като той не изисква никаква държавна инфраструктура за управление или проверка на правата на собственост.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.