През 2022 г. OpenAI стартира ChatGPT - инструмент от сектора на изкуствения интелект (ИИ), който бързо набира популярност в световен мащаб.
Не се забавиха и опасенията относно въздействието на инструмента, а сега се смята, че той може да засегне и крипто индустрията.
ИИ инструментите като ChatGPT се развиват бързо, докато крипто индустрията се разраства по-бавно, но стабилно през последното десетилетие.
Като цяло популярността на ChatGPT е огромна като в рамките на два месеца след пускането на платформата в експлоатация са регистрирани 100 милиона потребители. В същото време някои експерти смятат, че мнозина все още не успяват да разберат напълно истинската стойност на криптовалутите.
През последните години в крипто индустрията се наблюдава значително покачване на цените, което подтиква много компании да проучат пазара или да интегрират криптовалути в своите системи.
Рисковите капиталисти обръщат все по-голямо внимание на проектите, в сектора изкуствен интелект поради мащаба на случаите им на употреба, обслужващи по-широка аудитория.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн се върна над $30,000 – бичите настроения остават непроменени
Смята се обаче, че строгите регулации биха могли да възпрепятстват растежа на технологията.
Крипто индустрията е по-утвърдена от ИИ, а на заинтересованите от сравнително новата технология страни може да им отнеме известно време, за да реализират печалби.
Въпреки че и двете индустрии са сравнително нови, изкуственият интелект все още е в начален стадий на развитие в сравнение с крипто сектора. Въпреки това ИИ може да се сблъска с повече пречки, отколкото крипто, поради опасения за потенциалното му въздействие върху човечеството.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.