Home

Във Филипините проследяват използването на криптовалути от терористите

22.05.2020 21:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Във Филипините проследяват използването на криптовалути от терористите

Доклад, публикуван от Филипинския институт за изследвания на мира, насилието и тероризма (PIPVTR), разкрива, че терористичните групи, свързани с Ислямска държава (ИС) в Югоизточна Азия, наскоро са направили първите си сделки, използвайки криптовалути.

Според доклада, разкрит на 20-ти май, средствата подпомагат финансирането на регионални терористични групи като Джемаа Аншарут Далаух и Моджахидския Източен Тимур в Минданао.

 

Пране на токени

 

Докладът подробно описва използването на криптовалути при пране на пари, което се състои от две фази според PIPVTR. Първата е мястото, където криптовалутите с „подозрителен произход“ са канализирани чрез неидентифицирани борси. Тези „умишлено объркани“ транзакции и произхода на токените, са нещата, които правят проследяването по-трудно.

 

PIPVTR подробно описа следното във втората фаза, където завършва цикъла на пране на пари:

 

„Втората фаза се отнася до обмяна на тези криптовалути за фиатни пари, които след това връщат средствата в законния паричен цикъл. В борсите само за криптовалути, крипто активите могат да се обменят един с друг.”

 

Изследването предупреждава, че терористичните групи в Югоизточна Азия могат да търгуват с криптовалути извън надзора на регулаторните институции и това поражда притеснения, предвид разхлабената правна рамка.

 

Институтът призовава властите да въведат процедури за борба с изпирането на пари и противодействието на финансирането на тероризма с криптовалути, тъй като системата е крехка и те обвиняват правителството в загуба на контрол върху финансовите потоци.

 

Загриженост за “анонимни крипто активи”

 

В доклада се цитира случаят с Битката при Марави, която се случи през 2017 г., където имаше непотвърдени съобщения за частни парични преводи и парични куриери с криптовалута, подпомагаща финансирането на участващите в терористични групи. Тези доклади бяха „пренебрегнати до голяма степен“ от властите.

 

PIPVTR също така изрази загриженост относно увеличената употреба на “анонимни криптовалути” като Monero (XMR), които улесняват скриването на незаконната дейност.

 

През март бе съобщено за поддръжник на Ислямска държава от САЩ, който получи 13-годишна присъда за финансиране на терористичната организация, използваща криптовалути, включително Биткойн, още през 2017 г.

 

Въпреки това, криминалистичната компания Blockchain Chainalysis публикува доклад, разплитащ множество истории за терористични групировки, използващи криптовалути. В доклада пише, че много новинарски истории по темата са били основани на погрешна информация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Как ще се отразят действията на Фед на крипто пазара?

Известен крипто анализатор смята, че пазарът на дигитални активи ще остане силен, дори ако Федералният резерв намали лихвените проценти.

27.09.2024 10:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

SEC официално одобрява плана за крипто попечителство на BNY Mellon

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) даде зелена светлина на инициативата на Bank of New York Mellon за предоставяне на попечителски услуги за дигитални активи, които потенциално могат да обхванат и други сфери освен борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн и Етериум.

27.09.2024 9:30 1мин. четене Alexander Stefanov

Фалитът на Silvergate Bank резултат от регулаторен натиск?

Бившата про-крипто институция Silvergate Bank може би щеше да се справи с предизвикателствата, ако не се бе сблъскала със силен регулаторен натиск, довел до доброволната ѝ ликвидация, твърди Ник Картър.

27.09.2024 7:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

dYdX интегрира Phantom Wallet, разширявайки достъпа до DeFi до милиони потребители

Фондацията dYdX обяви интеграцията на популярния базиран на Solana Phantom Wallet със своята децентрализирана платформа.

27.09.2024 7:15 2мин. четене Alexander Stefanov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.