Доклад, публикуван от Филипинския институт за изследвания на мира, насилието и тероризма (PIPVTR), разкрива, че терористичните групи, свързани с Ислямска държава (ИС) в Югоизточна Азия, наскоро са направили първите си сделки, използвайки криптовалути.
Според доклада, разкрит на 20-ти май, средствата подпомагат финансирането на регионални терористични групи като Джемаа Аншарут Далаух и Моджахидския Източен Тимур в Минданао.
Докладът подробно описва използването на криптовалути при пране на пари, което се състои от две фази според PIPVTR. Първата е мястото, където криптовалутите с „подозрителен произход“ са канализирани чрез неидентифицирани борси. Тези „умишлено объркани“ транзакции и произхода на токените, са нещата, които правят проследяването по-трудно.
PIPVTR подробно описа следното във втората фаза, където завършва цикъла на пране на пари:
„Втората фаза се отнася до обмяна на тези криптовалути за фиатни пари, които след това връщат средствата в законния паричен цикъл. В борсите само за криптовалути, крипто активите могат да се обменят един с друг.“
Изследването предупреждава, че терористичните групи в Югоизточна Азия могат да търгуват с криптовалути извън надзора на регулаторните институции и това поражда притеснения, предвид разхлабената правна рамка.
Институтът призовава властите да въведат процедури за борба с изпирането на пари и противодействието на финансирането на тероризма с криптовалути, тъй като системата е крехка и те обвиняват правителството в загуба на контрол върху финансовите потоци.
В доклада се цитира случаят с Битката при Марави, която се случи през 2017 г., където имаше непотвърдени съобщения за частни парични преводи и парични куриери с криптовалута, подпомагаща финансирането на участващите в терористични групи. Тези доклади бяха „пренебрегнати до голяма степен“ от властите.
PIPVTR също така изрази загриженост относно увеличената употреба на „анонимни криптовалути“ като Monero (XMR), които улесняват скриването на незаконната дейност.
През март бе съобщено за поддръжник на Ислямска държава от САЩ, който получи 13-годишна присъда за финансиране на терористичната организация, използваща криптовалути, включително Биткойн, още през 2017 г.
Въпреки това, криминалистичната компания Blockchain Chainalysis публикува доклад, разплитащ множество истории за терористични групировки, използващи криптовалути. В доклада пише, че много новинарски истории по темата са били основани на погрешна информация.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.