Неотдавнашното покачване на равнището на безработица в САЩ предизвика дебат сред икономистите за това дали рецесията е неизбежна.
През юли безработицата достигна почти тригодишен връх от 4.3%, в сравнение с 4.1% през юни и петгодишното дъно от 3.4% през април 2023 г. Това неочаквано увеличение може да накара Федералния резерв да намали лихвените проценти на заседанието си през септември.
Гари Клайд Хюфбауер, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън„, прогнозира рецесия през 2025 г., което предполага, че Фед ще започне да намалява лихвите през септември, което може да доведе до плитка рецесия. Пазарът на акции реагира негативно, като Dow Jones спадна с над 700 пункта, а S&P 500 – с 2%. Икономистите от Goldman Sachs и Citigroup коригираха прогнозите си, като предвидиха намаляване на лихвените проценти през септември, ноември и декември.
Въпреки мрачните прогнози на някои от тях, други икономисти не са убедени, че рецесията е на хоризонта. Нанси Ванден Хаутен от Oxford Economics призна по-слабия доклад за заетостта, но изтъква основни фактори като увеличаването на участието в работната сила, особено от страна на новите имигранти, което е положителен знак. Освен това временните съкращения, дължащи се на урагана „Берил„, допринесоха за по-високите стойности на безработицата.
Мат Колар от Moody’s Analytics твърди, че данните отразяват усилията на Федералния резерв да забави икономиката и да намали смяната на работни места и увеличението на заплатите. Той не смята това за индикатор за рецесия, като противопоставя сегашната ситуация на рецесията преди пандемията, причинена от високия дълг на домакинствата и недостъпните ипотечни кредити.
Дебатът засяга и „правилото на Сахм“ – мярка на бившия икономист от Федералния резерв Клаудия Сахм, която предполага, че бързото нарастване на безработицата може да сигнализира за рецесия. Самата Сахм обаче се съмнява в предстояща рецесия въпреки приближаването до факторите за задействане на правилото.
Предстоящите президентски избори добавят още едно ниво на сложност. Последните данни за безработицата могат да окажат негативно влияние върху кандидата на демократите за вицепрезидент Камала Харис, тъй като кампанията на бившия президент Доналд Тръмп критикува икономическите резултати на настоящата администрация. Бъдещите доклади за работните места ще бъдат от решаващо значение за оформянето на икономическия разказ, предшестващ изборите.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.