Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
Тази съдебна битка произтича от твърденията, че Nvidia е представила невярна информация за ролята, която добивът на криптовалути е изиграл за растежа на приходите на компанията преди спада на пазара.
Акционерите твърдят, че главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг не е разкрил значителната зависимост от продажбите на криптовалути, особено на графичните процесори GeForce, при рязкото увеличаване на приходите на Nvidia в периода 2017-2018 г. В иска се твърди, че този пропуск е подвел инвеститорите и е раздул пазарната позиция на компанията преди крипто срива през 2018 г., при който акциите на Nvidia спаднаха с над 28%.
Въпреки че дружеството се опита да отхвърли делото, твърдейки, че няма достатъчно доказателства, решението на съда се приветства от акционерите като победа за корпоративната прозрачност. Делото ще продължи във федералния окръжен съд в Оукланд, Калифорния.
Въпреки продължаващото съдебно производство, Nvidia постигна значителен финансов успех, като акциите й нараснаха с близо 190% тази година. Този ръст до голяма степен се дължи на графичните процесори на компанията, които продължават да доминират на пазара на крипто добив, особено на Биткойн. В последния финансов отчет на Nvidia се подчертава 95% увеличение на приходите на годишна база, като прогнозите сочат $37.5 милиарда през четвъртото тримесечие.
В допълнение към крипто предприятията си, Nvidia диверсифицира дейността си в нови сектори, включително хуманоидна роботика, сигнализирайки за по-широка стратегическа промяна отвъд игрите и крипто добива.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.