Обирджии, представящи се за купувачи на криптовалута, са откраднали около 3,5 милиона хонконгски долара ($450,000) от жена в Хонконг.
Според доклад на South China Morning Post от вторник, в момента полицията в Хонконг издирва бандата.
Говорител на полицията разкри, че групата е действала, като е имало един член, който е извършил множество транзакции с жертвата, вероятно за да спечели доверието на мишената.
Всъщност разследването по въпроса показа три предишни сделки, вариращи между $77,000 и $90,000.
В деня на обира останалите членове на бандата са се втурнали към местопроизшествието веднага щом техният колега получил Tether токените (USDT) в замяна на плащането от $450 000.
Въоръжени с ножове, те са заключили жената в офиса, където се е състояла сделката, но не и преди да откраднат нейния iPhone и $450,000.
Според доклада жената е използвала втория си телефон, за да информира съпруга си, който впоследствие се е свързал с полицията. Полицията заяви, че чичото на жената, който я е придружил до мястото на срещата, е видял четирима мъже, които бягат от местопроизшествието.
За щастие жената не е пострадала в нападението, за разлика от други жертви, които са претърпели физически наранявания и дори смърт от бандити, които са искали да откраднат криптовалутите им.
През май 2019 г. норвежки Биткойн милиардер беше принуден да скочи от балкона си на втория етаж, за да избяга от въоръжени крадци. Сингапурецът Марк Ченг също беше отвлечен и измъчван за откуп от $740,000 в BTC през 2020 г.
Начинът на действие на грабителите отразява друг инцидент, станал по-рано през януари. Жертвата в този случай загуби около $386,000 от бандата.
Случаите с обири, свързани с крипто, са заплаха в Хонг Конг. Според SCMP полицията на града е регистрирала 242 случая на грабежи, свързани с криптовалути през 2020 г., което е 103% увеличение спрямо цифрите, регистрирани през 2019 г.
Още през август полицията арестува трима мъже във връзка с кражба на около $30,000 от Биткойн автомати в града.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.