Според неотдавнашен доклад пазарът на криптовалути е станал свидетел на рязко нарастване на притока към ETP през миналата седмица, достигайки рекордните $2.2 милиарда.
Скокът на цената на Биткойн с 15% за същия период изтласка общите активи под управление (AUM) в крипто борсово търгувани продукти (ETP) до исторически максимум от $171 милиарда. Глобалните обеми на търговия с тези продукти останаха стабилни и възлязоха на $21 милиарда, което представлява 34% от общата търговия с Биткойн на доверени платформи.
Биткойн ETP бяха основният двигател на входящите потоци, като допринесоха с $1.9 милиарда и увеличиха общия си размер от началото на годината до $2.7 милиарда. Изненадващо, при шорт позициите на Биткойн се наблюдаваха незначителни изходящи потоци от $0.5 милиона въпреки силното възходящо движение на цената, което е отклонение от типичните модели.
ETP, базирани на Етериум, също регистрираха входящи потоци от $246 милиона, като леко компенсираха по-ранните изходящи потоци през тази година. Въпреки това продуктите, базирани на Етериум, остават най-слабо представящите се, с нетни изходящи потоци в размер на $28 милиона от януари насам. Междувременно ETP, базирани на XRP, продължиха да се развиват, като добавиха $31 милиона в притоци миналата седмица, с което общите притоци от края на 2024 г. достигнаха $484 милиона.
Крипто ETF-ите iShares на BlackRock поведоха групата с $897 милиона входящи потоци през миналата седмица, докато продуктите на Grayscale продължиха да изпитват затруднения, отчитайки $145 милиона изходящи потоци. Кумулативните изходящи потоци на Grayscale за годината вече възлизат на $268 милиона.
В регионален план доминираха Съединените щати с входящи потоци от $2 милиарда, следвани от Швейцария и Канада, които допринесоха съответно с $89 милиона и $13 милиона. Този приток подчертава нарастващия апетит за крипто инвестиционни продукти на големите пазари.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Неотдавнашният скок в цената на Биткойн не само поднови ентусиазма на глобалните инвеститори, но и отново постави в центъра на вниманието смелата финансова авантюра на една малка страна.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В корпоративните финанси се заражда тиха революция, в която притежаването на Биткойн не се разглежда като спекулативно, а все повече като стратегическа необходимост.