През уикенда, Riccardo Spagni , човека поддържащ „криптовалутата на личния живот“ – пусна Lithium Luna , най-новата версия на изходния код на Monero. Самата актуализация е планирана, но e включена в софтуера аварийна разпоредба, която има за цел да попречи на миньорите на ASIC да работят в мрежата си, използващa алгоритъма за хеширане Crysonight Proof-of-Work (PoW).
Тези миньори са така наречени , защото използват чипове за специфични интегрални схеми (ASIC) – увеличават ефективността до такава степен, че вече не е печеливш ход да копаеш с GPU копачи, чиито чипове са с общо предназначение и се използват за всичко от компютърните игри, до търсенето за извънземен живот.
Monero вече беше изпратил предупреждение към производителите на ASIC миналия месец – по-конкретно Bitmain, базиран в Китай, който в момента доминира на пазара ASIC – обещавайки в блога си да променя алгоритъма си за копаене на всеки шест месеца, за да произвежда ASIC съвместима с XMR. Този предупредителен изстрел обаче, не беше толкова превантивен, както първоначално изглеждаше, тъй като Bitmain съобщи за Cryptonight Antminer X3 – първият масово произвеждан Cryonicight ASIC – само седмици по-късно.
Решението, че Monero ще актуализира своя алгоритъм за хеширане, за да направи Antminer X3 излишен в предстоящото пускане на софтуер, последва скоро.
Но макар решението да има широка подкрепа от страна на общността, някои от тях поставиха под въпрос дали е разумно да се вземе такава враждебна позиция към ASIC, особено като се има предвид, че Monero е любимец сред botnet оператори, използващи злонамерен софтуер, за да инфектира и контролира зомби процесори.
Monero обещаха, че докато мрежата на Монро може в крайна сметка да бъде доминирана от ASIC, те ще се стремят да направят прехода „възможно най-егалитарен“(равноправен), за да се предотврати централизирането на хаосa.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]