Следващият път, когато вашите приятели или роднини критикуват решението ви да разпределите (надявам се разумен) процент от инвестициите си в Биткойн, можете да им кажете, че сте избрали да сложите пари във флагманската криптовалута, защото нямате кураж за по-нестабилни класове активи – като акции, например.
Според анализатор на първата американска борса на деривати, която предлага фючърси на Биткойн, BTC напоследък има по-малка волатилност на цените, в сравнение с някои от най-популярните акции на Wall Street, като Amazon, Netflix и Nvidia.
За сравнение, 20-дневната HV на Amazon е 35%, на Nvidia е 40%, а Netflix’s е с почти два пъти по-голяма – 52%. На сегашното си ниво Биткойн е почти толкова стабилен, колкото Apple (AAPL), най-ценната компания в света. Според доклада, AAPL – чиято пазарна горна граница затъмнява 1 трилион долара – има 20-дневна HV от 29,3%.
Нещо повече, Дейвит отбеляза, че дори при най-нестабилния пазар, цената на Биткойн е далеч по-стабилна от цената на акциите на производителя на канабис Tilray, лицето на балона на акциите на канабисни компании, който късият продавач Citron Research нарече „по-смешен от Биткойн„.
Дейвит спекулира, че е възможно пазарът на криптовалути да узрее и че спадът в HV показва „структурна промяна“ в екосистемата. Той обаче предупреди, че е „твърде рано“, за да заключим, че това е „новата норма“.
„Може би сме свидетели на узряването на пазара. Още е твърде рано да се обяви, че това е „новата норма“, но постоянният диапазон през последните няколко седмици може да подсказва за структурна промяна. Времето ще каже „, пише той.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?