С ескалацията на напрежението между Русия и Украйна руският валутен резерв от $300 милиарда беше замразен, а на руските банки беше забранен достъпът до международната платежна система Swift.
Това обаче създаде силна вълна на тема дедоларизация при световната търговия, като БРИКС и други държави вече обмислят алтернативен платежен механизъм.
Както подсказва наименованието, „дедоларизацията“ се отнася до инициатива, в рамките на която държавите се опитват да ограничат зависимостта си от щатския долар – преобладаващата валута за осъществяване на международна търговия.
Тъй като Западът се опитва да ограничи финансово Русия на световния пазар заради продължаващата й война с Украйна, други държави все повече осъзнават възможните последици от прекалената зависимост от щатския долар.
Не е изненадващо, че страни като Бразилия, Аржентина, Бангладеш и Индия сега се стремят да използват китайски юани като резервна валута и да ги използват за международна търговия и плащания.
Според докладите има три основни причини, поради които държавите все повече се стремят да премахнат долара.
Според Wilson Centre доларът често е надценен заради влиянието му върху световната икономика, което произтича от факта, че САЩ са емитент на световната резервна валута. Това от своя страна прави долара водеща валута в международната търговия и платежните системи.
Покойният Валери Жискар д’Естан, президент на Франция от 1974 до 1981 г., смята, че това дава на САЩ „прекомерна привилегия“, тъй като САЩ могат да избегнат криза, въпреки че не са в състояние да изплащат дълговете си. Това е така, защото Вашингтон може да емитира повече пари, ако стойността на долара спадне. Страни като Индия обаче не искат да бъдат ограничавани от паричната политика на най-голямата икономика в света. Впоследствие Резервната банка на Индия настоява индийската рупия да се използва за търговия.
Тъй като доларът набира все по-голяма сила, вносът става скъп за нововъзникващите държави. В случая с Аржентина инфлацията е резултат от спада на резервите в щатски долари, предизвикан от намаляването на износа и политическия натиск. По-късно в доклад на Reuters се казва, че Аржентина е прибягнала до търговия с юани вместо с щатски долари за китайския внос.
Икономисти от международната компания за финансови услуги Allianz заявиха, че ако достъпът до щатския долар стане скъп, кредитополучателите ще търсят търговия в други валути. В тази връзка бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва призова за алтернативни търговски разплащания, като поиска Бразилия, Индия, Русия, Китай и Южна Африка да се откажат от щатския долар.
Основна причина, поради която щатският долар се превърна в резервна валута, беше фактът, че страните от Персийския залив в Близкия изток използваха валутата за търговия с петрол. През 1945 г. Саудитска Арабия и САЩ са сключили официално споразумение, според което петролът трябва да се продава единствено в долари. В крайна сметка, с износа на шистов петрол, САЩ стават енергийно независими.
Освен промяната в търсенето на петрол, външните отношения между САЩ и Саудитска Арабия остават нестабилни, както се вижда от случая, в който бившият президент на САЩ Доналд Тръмп критикува Саудитска Арабия, че не плаща на САЩ разумна цена за своята отбрана. Друг такъв случай беше, когато президентът Джо Байдън се изправи срещу престолонаследника Мохамед бин Салман заради убийството на журналист.
Според Сара Милър от енергийната информационна компания Energy Intelligence поради това напрежение и революцията в шистовата енергетика Саудитска Арабия в крайна сметка може да реши да спре да ценообразува своя петрол в щатски долари.
В обобщение тази зависимост от долара накара множество страни да обмислят други алтернативи. Целият този процес на дедоларизация се засили особено след началото на войната между Русия и Украйна. По всичко изглежда, че държавните лидери не желаят да имат чак толкова дълбока зависимост от състоянието на САЩ и техните политики. Въпреки това, доминацията на долара, макар и да е възможно да намалее, трудно може да бъде изместена и най-вероятно ще продължи да бъде световната резервна валута в обзоримото бъдеще.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.