Маргарита Делгадо, заместник-управител на централната банка на Испания, изрази мнение, че Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да оцени потенциалното въздействие на въвеждането на дигиталното евро върху банковата система на еврозоната, преди да вземе окончателно решение за евентуалното му въвеждане.
В реч, публикувана на официалния уебсайт на централната банка на Испания, Делгадо изтъкна, че дигиталното евро би могло да отговори на две ключови тенденции на пазара.
Първо, все по-широкото разпространение на дигиталните разплащания подчертава необходимостта да се гарантира, че гражданите могат да продължат да имат достъп до парите на централната банка в дигитална среда.
Второ, като се има предвид все по-широкото разпространение на дигиталните активи, дигиталното евро би могло да предложи платежно решение, изградено върху европейска инфраструктура, което би било широко прието в цялата еврозона.
Делгадо обаче изрази и загриженост. Тя смята, че въвеждането на дигитално евро не трябва да застрашава стабилността на финансовата система. Делгадо подчерта, че е необходимо да се отчитат факторите, които могат да повлияят на конкурентоспособността и рентабилността на банките.
В цялото си изказване тя постави стабилен акцент върху поддържането на финансовата стабилност. Тя заяви:
Нашият ангажимент се състои в постигането на деликатен баланс между опазването на финансовата ни система и гарантирането, че дигиталното евро адекватно отговаря на нуждите на потребителите.
ЕЦБ ще вземе решение относно продължаването на плановете си за дигитално евро през октомври.
Делгадо изтъкна убеждението си, че има достатъчно място за съвместното съществуване както на дигитално евро, така и на частните платежни решения.
Това съответства на законодателното предложение на Европейската комисия, което характеризира дигиталното евро като съвместимо с парите в брой и няма за цел да ги замени.
Делгадо отбеляза още:
Нашата цел е да създадем основно платежно средство. Ролята на посредниците ще бъде да го подобрят, като предлагат услуги с добавена стойност, ако решат да го направят. Всъщност очакванията ни са, че дигиталното евро ще насърчи частния сектор да разработи нови общоевропейски платежни и финансови услуги, като по този начин ще улесни конкуренцията с неевропейски решения.
В крайна сметка дигиталното евро трябва да вдъхнови иновациите, да насърчи конкуренцията и да засили устойчивостта на европейския платежен сектор.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.