Съгласно декларация до Комисията по ценни книжа и борси, публикувана на 8-ми януари, инвестиционната банка Morgan Stanley е придобила 792,627 акции във фирмата за бизнес разузнаване MicroStrategy.
Инвестицията представлява дял от 10,9% във фирма, която е направила огромни инвестиции в Биткойн през последните няколко месеца.
Покупката очевидно се е случила на 31-ви декември. MicroStrategy има невероятен месец, като акциите на компанията скочиха от $289 на 8-ми декември до $545 на 8-ми януари.
През август MicroStrategy предприе смели стъпки в криптопространството, превръщайки Биткойн в основния си резервен актив. По това време изпълнителният директор Майкъл Сейлър направи следния коментар за избора на фирмата.
„Това не е спекулация, нито хедж. Умишлена корпоративна стратегия е да се приеме Биткойн стандарта.“
Само преди седмици MicroStrategy обяви предлагане на ценни книжа на стойност $400 милиона с посочената цел за набиране на средства за закупуване на повече Биткойн. Към 21-ви декември фирмата се е запасила с 70,470 BTC.
По цени към момента на публикуване, Биткойн запасите на MicroStrategy са на стойност над $2,8 милиарда.
Институционалните инвеститори като Morgan Stanley започнаха да се насочват към крипто активите през последната година. Мнозина приписват неотдавнашния бичи пазар на Биткойн на този институционален ръст в сравнение с FOMO на дребно, който беше толкова критичен за върховете на BTC през 2017 г., които впоследствие се разпаднаха.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.