По време на интервю в Tech Crunch Sessions: Blockchain 2018, Виталик Бутерин каза, че се надява „централизираните борси да горят в ада колкото е възможно повече“, тъй като той силно се застъпи за използването на децентрализирани обмени на криптовалути.
Коментарите на Виталик произтичат от неговото раздразнение към централизирания обмен, използващ „глупава кралска сила“, тъй като те имат право да определят кои криптовалути „стават големи“, след като проектите плащат огромни такси от 10 до 15 милиона долара.
Няма абсолютна децентрализация. Проектите с основни екипи все още имат централизация. Днес Виталик вероятно има повече царски сили, отколкото всеки друг в тази индустрия и го е използвал, за да служи като съветник на проекти, помагайки да се реши съдбата им, поне съдбата на техните ICO-та до голяма степен.
По-нататък Джао отбеляза, че „децентрализацията“ не е по-сигурна по подразбиране „и това очевидно бе доказано от неотдавнашния хак на децентрализирания обмен Bancor за по-малко от 12 милиона долара в Етериум, както и от EtherDelta, станала жертва на фишинг атака в края на миналата година.
В същия ден, в който Чанпен Джао сподели своя отговор, Бутерин избра да не отговори публично, а вместо това да реагира на tweet от нов френски крипто обмен, Blockchain.io, който попита дали техният „децентрализиран сетълмент“ ще ги изпрати в чистилището.
Бутерин изненадващо – или може би не толкова изненадващо – отговори на френски, казвайки:
Това е много по-добре от напълно централизираният обмен, но не решава другия проблем, тъй като централизираните борси имат голям контрол над пазара и могат да избират кои валути стават най-популярните и т.н.
В крайна сметка мисля, че това е много добра идея и се надявам, че повече обмени на криптовалути ще използват този полу-централизиран метод.
През март Binance обяви намеренията си за стартиране на децентрализиран обмен, заедно с публичен блокчейн:
Централизираните и децентрализираните борси ще съществуват в близко бъдеще, допълвайки се взаимно, като същевременно ще имат взаимозависимост.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.