Съоснователят на Eтериум, Виталик Бутерин, иска дигиталните валути на централната банка (CBDC) и криптовалутите да се 'спогаждат'.
В Twitter, Бутерин зададе въпроса дали транзакциите със CBDC ще бъдат криптографски доказуеми – тоест, ако можете да покажете с математика, че сте извършили транзакцията. Ако те са, това отваря някои интересни възможности.
„По принцип, ако можете да докажете на веригата Етериум, че сте извършили транзакция вътре в CBDC система, можете да го използвате, за да изградите автоматизиран интелигентен договор за DEX“
Интелигентните договори са автоматизирани парчета код, които се изпълняват на блокчейна Етериум, а DEX е децентрализирана борса, при която криптовалутите се търгуват между хора без централна банка или трета страна.
Този процес, обясни Бутерин, „би улеснил хората да търгуват между фиат и криптовалута“.
Ето как ще работи. Да речем, двама души се съгласяват да си плащат един на друг, но с различни форми на пари. Човек иска да изпрати няколко Етериум монети в замяна на фиатна дигитална валута – например предстоящия в Китай дигитален юан. Проблемът е как да гарантират, че другият ще плати?
Просто е: създават се интелигентни договори. Те го проектират така, че когато едно лице направи една от транзакциите, другата автоматично се изпълнява.
За да се случи това, блокчейнът Етериум трябва да може да знае, че фиатната дигитална валута е прехвърлена. Имайте предвид, че CBDC ще работи на напълно различна и централизирана система. Но, както каза Бутерин, ако транзакцията може да бъде криптографски проверена, тогава тя ще работи.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
PI токенът на Pi Network дебютира официално на 20 февруари, отбелязвайки важен етап за проекта.
С наближаването на края на февруари пет базирани в САЩ криптовалути – Story (IP), Ondo Finance (ONDO), OFFICIAL TRUMP (TRUMP), Solana (SOL) и Uniswap (UNI) – привличат вниманието на пазара.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.