Начало » Биткойн » Виталик Бутерин е загрижен за сигурността на Биткойн

Виталик Бутерин е загрижен за сигурността на Биткойн

02.09.2022 16:54 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Виталик Бутерин е загрижен за сигурността на Биткойн

Основателят на Етериум (ETH) Виталик Бутерин изрази опасения относно дългосрочната устойчивост на сигурността на Биткойн (BTC).

В интервюто, проведено по електронна поща и публикувано на 2 септември, Бутерин изтъкна пред колумниста на Bloomberg Ноа Смит две причини, поради които е загрижен за сигурността на Биткойн (BTC) в бъдеще.

Бутерин се опасява, че таксите сами по себе си няма да бъдат достатъчен стимул за миньорите да защитават мрежата, която според него има потенциала да се превърне в система, способна да обработва няколко трилиона долара.

Важно е да се има предвид, че единственият момент, в който миньорите, които потвърждават трансакции или блокове, ще имат право да събират такси за трансакции като възнаграждение, е когато всички биткойни са били добити. Бутерин твърди, че е много малко вероятно мрежата на Биткойн да успее да получи необходимия размер на приходите от такси, за да поддържа системата в действие.

Първо, в дългосрочен план сигурността на Биткойн ще идва изцяло от таксите, а Биткойн просто не успява да получи нивото на приходите от такси, необходими за обезпечаване на това, което би могло да бъде система за няколко трилиона долара. Таксите на Биткойн са около $300,000 на ден и всъщност не са нараснали толкова много през последните пет години“, пише Бутерин.

Втората грижа на Бутерин

На второ място, Бутерин твърди, че консенсусният процес за доказателство за залог (PoW) има уязвимост, която може да застраши сигурността на данните на потребителите. Бутерин твърди, че PoW предлага много по-малка защита за всеки долар, изразходван за такси за трансакции, отколкото консенсусния механизъм за доказателство за залог (PoS).

Разработчикът, основал Етериум (ETH), изчислява, че в хипотетичното бъдеще, когато ще има BTC на стойност около $5 трилиона, всичко, което е необходимо за успешна атака срещу системата, е BTC на стойност $5 милиарда.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Nvidia и AMD получиха забрана да изнасят чипове за Китай


Според Бутерин ситуацията става още по-несигурна поради факта, че максималистите и миньорите не желаят дори да помислят за преминаване към PoS.

„Второ, доказателството за работа осигурява много по-малко сигурност на всеки долар, похарчен за транзакционни такси, отколкото доказателството за залог, а миграцията на Биткойн от PoW изглежда политически неосъществима. Как би изглеждало едно бъдеще, в което има $5 трилиона в Биткойн, но за атака на веригата са необходими само $5 милиарда? Разбира се, ако Биткойн действително бъде атакуван, очаквам, че бързо ще се появи политическа воля за преминаване към поне хибридно доказателство за залог, но очаквам това да бъде болезнен преход“, пише Бутерин.

Струва си да се спомене, че мрежата на Етериум се приближава все повече към прехода. Актуализацията, наречена Сливането, се очаква да се осъществи между 10 и 20 септември и се очаква да намали количеството енергия, което се използва от мрежата, и да осигури по-ниски транзакционни такси.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Американски щат забранява инвестициите и плащанията с криптовалути с нов закон

Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.

01.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

XRP Ledger с нововъведение за разширяване на мултиверижната функционалност

XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.

30.06.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Strategy отново купи Биткойн

Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.

30.06.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Виталик Бутерин е загрижен за сигурността на Биткойн”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.