Основателят на Етериум (ETH) Виталик Бутерин изрази опасения относно дългосрочната устойчивост на сигурността на Биткойн (BTC).
В интервюто, проведено по електронна поща и публикувано на 2 септември, Бутерин изтъкна пред колумниста на Bloomberg Ноа Смит две причини, поради които е загрижен за сигурността на Биткойн (BTC) в бъдеще.
Бутерин се опасява, че таксите сами по себе си няма да бъдат достатъчен стимул за миньорите да защитават мрежата, която според него има потенциала да се превърне в система, способна да обработва няколко трилиона долара.
Важно е да се има предвид, че единственият момент, в който миньорите, които потвърждават трансакции или блокове, ще имат право да събират такси за трансакции като възнаграждение, е когато всички биткойни са били добити. Бутерин твърди, че е много малко вероятно мрежата на Биткойн да успее да получи необходимия размер на приходите от такси, за да поддържа системата в действие.
„Първо, в дългосрочен план сигурността на Биткойн ще идва изцяло от таксите, а Биткойн просто не успява да получи нивото на приходите от такси, необходими за обезпечаване на това, което би могло да бъде система за няколко трилиона долара. Таксите на Биткойн са около $300,000 на ден и всъщност не са нараснали толкова много през последните пет години“, пише Бутерин.
На второ място, Бутерин твърди, че консенсусният процес за доказателство за залог (PoW) има уязвимост, която може да застраши сигурността на данните на потребителите. Бутерин твърди, че PoW предлага много по-малка защита за всеки долар, изразходван за такси за трансакции, отколкото консенсусния механизъм за доказателство за залог (PoS).
Разработчикът, основал Етериум (ETH), изчислява, че в хипотетичното бъдеще, когато ще има BTC на стойност около $5 трилиона, всичко, което е необходимо за успешна атака срещу системата, е BTC на стойност $5 милиарда.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Nvidia и AMD получиха забрана да изнасят чипове за Китай
Според Бутерин ситуацията става още по-несигурна поради факта, че максималистите и миньорите не желаят дори да помислят за преминаване към PoS.
„Второ, доказателството за работа осигурява много по-малко сигурност на всеки долар, похарчен за транзакционни такси, отколкото доказателството за залог, а миграцията на Биткойн от PoW изглежда политически неосъществима. Как би изглеждало едно бъдеще, в което има $5 трилиона в Биткойн, но за атака на веригата са необходими само $5 милиарда? Разбира се, ако Биткойн действително бъде атакуван, очаквам, че бързо ще се появи политическа воля за преминаване към поне хибридно доказателство за залог, но очаквам това да бъде болезнен преход“, пише Бутерин.
Струва си да се спомене, че мрежата на Етериум се приближава все повече към прехода. Актуализацията, наречена Сливането, се очаква да се осъществи между 10 и 20 септември и се очаква да намали количеството енергия, което се използва от мрежата, и да осигури по-ниски транзакционни такси.
Известен крипто стратег, който има опит в изготвянето на точни прогнози за Биткойн, е уверен, че BTC ще достигне нов исторически връх през следващите месеци.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Интересно какво се опитва да постигне с тези абсурдни твърдения