Михаил Федоров, вицепремиер и министър на цифровата трансформация на Украйна, призова крипто борсите да замразят сметките както на руски, така и на беларуски потребители.
Федоров публикува молбата в Twitter на 27-ми февруари, след няколко дни на интензивни боеве в Украйна, след като руски сили нахлуха в страната в края на миналата седмица.
“Моля всички големи крипто борси да блокират адреси на руски потребители”, каза Федоров.
“От решаващо значение е да се замразят не само адресите, свързани с руски и беларуски политици, но и да се саботират обикновените потребители.”
Джеси Пауъл, главен изпълнителен директор на Kraken, една от най-големите борси в света, днес отговори, че подобен ход не може да бъде предприет “без законово изискване за това”, но добави, че руските потребители трябва да са наясно, че такава поръчка “може да бъде неизбежна.”
Прочети Още: Крипто транзакциите в Китай са ‘незаконно набиране на средства’
В по-късен туит Федоров похвали хода на платформата NFT DMarket за замразяване на сметки, принадлежащи на клиенти в Русия и Беларус. DMarket потвърди това в Twitter няколко часа по-рано, заявявайки, че активите остават в акаунтите на потребителите, но достъпът им е ограничен.
Молбата на Федоров идва дни след като Съединените щати и Европейският съюз съвместно се заеха да изключат някои руски банки от SWIFT, международната система за плащания, в допълнение към замразяването на задграничните активи на руската централна банка.
Руската рубла тази сутрин се понижи до рекордно ниско ниво, предизвиквайки опасения в страната.
Междувременно повече от $10 милиона в Bitcoin, Ethereum и USDT бяха дарени на украинското правителство, след като официалният му акаунт в Twitter публикува призив за подкрепа на 26-ти февруари.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.