Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
Канцлерът Рейчъл Рийвс и Министерството на финансите представиха мерките като част от усилията за насърчаване на иновациите в крипто пространството, като същевременно се обръща внимание на нарастващите опасения относно измамите и нерегламентираната дейност.
Проектът на рамката, представен на 29 април, очертава нови стандарти за крипто платформи и посредници, като борси и брокери.
Тези субекти ще бъдат задължени да спазват по-строг надзор в отговор на големия брой жители на Обединеното кралство, които стават жертви на нелицензирани или манипулативни операции.
Планът отразява и продължаващото сътрудничество с американските партньори, включително изследователска работа по съвместна регулаторна тестова среда с участието на Хестър Пиърс от SEC.
Според правителството инициативата засилва посланието, че Обединеното кралство приветства легитимните крипто предприятия, но е твърдо против манипулациите и финансовата нестабилност. Длъжностни лица отбелязаха, че окончателният вариант на законодателството ще бъде представен веднага след приключване на консултациите със заинтересованите страни от сектора.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.