Малта може би е най-обсъжданата европейска страна, която пионерства в крипто и блокчейн пространството. С обменни гиганти като Binance, Okex, разположени в островната държава, както и с други блокчейн фирми, които докарват прозвището „блокчейн остров„, испанците се вглеждат отблизо и вземат колкото се може повече примери.
Това може да доведе Испания до масово адаптиране на крипто и блокчейн. Между март и април, проучване, проведено от холандския финансов гигант ING, разкри, че около 10% от испанците инвестират в криптовалути.
Джорди Калабия, крипто инвеститор каза, че е виждал много сериозни фирми в и около Барселона, които започват да приемат биткойн и алткойн – от магазини и ресторанти до места, които само местните жители често посещават.
През юли беше открито, че пет испанско езикови университета, разположени в Европа, са насочили обществените интереси сред учените към институционални курсове като биткойн, етериум, блокчейн, ICO, интелигентни договори, крипто икономика.
Испания е на първо място в списъка с три университета, включително Universidad de Alcaláone, един от най-старите европейски университети, датиращ от 1293 г. С постмодерни курсове като Етериум магистратура, Блокчейн технология, Крипто Икономика и други програми, които предлагат Биткойн или блокчейн дипломи в рамките само на шест месеца, със сигурност ще има нарастване на участието на поколение Y в криптосферата, независимо дали това ще бъдат инвеститори или анализатори. В България вече се предлага блокчейн магистратура.
По-рано през октомври, испанското правителство подписа законопроект, който подлага на испанските крипто инвеститори да разкрият своите крипто средства, за да създадат прозрачност за данъчното облагане на цифровите активи. Обратното обаче е, че традиционните банки също са проявили интерес към притежанието на криптовалути, което показва, че независимите граждани не са сами в желанието си да използват крипто портфейли.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.