Начало » Валутата на БРИКС: Плюсове и минуси

Валутата на БРИКС: Плюсове и минуси

23.06.2023 9:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Валутата на БРИКС: Плюсове и минуси

Предстоящата среща на върха на БРИКС е от голямо значение за икономическия блок. Освен че разширяването на алианса ще бъде основна тема, вниманието е насочено и към разработването на алтернативна валута. 

Като се има предвид обаче амбициозният характер на валутата на БРИКС, от решаващо значение е да се прецени дали предимствата надхвърлят недостатъците.

Очаква се блокът да отбележи растеж, а разширяването му изглежда неизбежно. Следователно, тъй като алиансът вече е възприел инициативи в посока дедоларизация в търговските си преговори, възниква идеята за формулиране на собствена валута. Въпреки това изпълнението на подобно решение може да доведе до повече предизвикателства, отколкото ползи за блока.

Основният въпрос, който трябва да се вземе предвид при оценката на плюсовете и минусите на валутата на БРИКС, е дали има реална нужда от нея. Блокът вече е приел национални валути и е свидетел на нарастване на използването на китайския юан като популярна разплащателна валута. Нещо повече, страни като Франция дори участваха в сделки, използвайки юана. С оглед на това въвеждането на алтернативна валута повдига въпроси относно нейната жизнеспособност.

Въвеждането на алтернативна валута има ясни предимства. Държави като Индия, Южна Африка и Бразилия ще бъдат по-добре подготвени да управляват дълговете си към международни организации. Тя би предложила и жизнеспособна възможност за държавите, които нямат значителни резерви от китайски юан.

Разработването на вътрешнотърговска валута представлява интригуваща перспектива, тъй като не би попречила на икономическите политики, провеждани с местни валути. Създаването на подходящи механизми обаче става от решаващо значение, особено след като блокът продължава да се разраства, а интересите на всяка страна усложняват процеса.

Друга причина за обсъждането на алтернативна валута е желанието да се намали господстващото положение на щатския долар. Важно е обаче да се прецени доколко е възможно тази цел да бъде постигната с новоразработена валута на БРИКС, като се има предвид глобалният статут на „зелената“ валута.

Безспорно щатският долар е най-търгуваната валута в световен мащаб, като на него се падат почти 90% от всички световни търговски сделки, както отбелязаха от Банката за международни разплащания. Неговата значимост се дължи на позицията на САЩ като една от най-големите икономики в света, с БВП от около $25.46 трилиона, което представлява 24% от световната икономика. За сравнение, колективният БВП на страните от БРИКС в момента възлиза на $32.72 трилиона, което би могло да осигури известна конкуренция.

Успешното създаване на валута на БРИКС вероятно ще разчита на подкрепата на Новата банка за развитие, която е известна с икономическото подпомагане на развиващите се страни. Сложностите обаче произтичат от различните интереси и прерогативи на участващите държави, което прави тези усилия по-трудни.

Накрая, въпросът за баланса се очертава като важен аспект, който трябва да се вземе предвид при оценката на плюсовете и минусите на валутата на БРИКС. Икономическото положение на някои държави в рамките на блока създава присъщи трудности при постигането на баланс и равнопоставеност, които са решаващи фактори при разработването на валута за множество държави.

Китай и Русия се открояват като силните страни на блока. Ако обаче Русия се съсредоточи върху увеличаването на резервите си в юани, това може да доведе до потенциален сблъсък с интересите и стремежите на Индия за изява на рупията. Тези реалности стават неизбежни при създаването на основата на блока.

Това предизвикателство се усложнява допълнително от нестабилността на обменните курсове, която би съществувала в рамките на една алтернативна валута. Например южноафриканският ранд претърпя значителна обезценка. Поради това ще трябва да се въведат механизми за отчитане на различните обменни курсове между валути като ранда и юана.

Следователно, за да успее валутата на БРИКС, тези държави ще трябва да разчитат на здрава основа. Ето защо може би е препоръчително въвеждането на валутата да се отложи, докато блокът не разполага с достатъчно време, за да продължи усилията си за дедоларизация и да укрепи икономическите си позиции като съюз.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.