Уолстрийт е в пълна бойна готовност, тъй като големите банки, сред които JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs и Wells Fargo, се готвят да публикуват отчетите си за приходите.
След като Jefferies Financial Group вече разочарова пазара, а по-силен от очакваното доклад за заетостта отслаби надеждите за намаляване на лихвените проценти, финансовият сектор е подложен на натиск.
През 2024 г. банковите акции надминаха S&P 500 с 33% ръст, но тази година поставя нови предизвикателства. Предизвиканата от изборите пазарна волатилност поддържа висока търговска активност през последното тримесечие, което може да даде тласък на приходите от търговия на фирми като JPMorgan и Citigroup. Слабите резултати на инвестиционното банкиране и несигурността около тарифните планове на администрацията на Тръмп обаче смекчиха очакванията.
Към напрежението се прибавя и твърдата позиция на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти. При положение че инфлацията все още е над целевата, президентът на бостънския ФЕД Сюзън Колинс и други официални лица сигнализираха, че в близко бъдеще е малко вероятно да се стигне до намаляване на лихвените проценти. Макар че по-високата доходност на облигациите подобрява маржовете на печалба за банките, тя също така затруднява кредитополучателите, като потенциално намалява търсенето на кредити.
Инвеститорите са предпазливи и по отношение на по-широките пазарни тенденции. Индексът S&P 500 и банковият индекс KBW отбелязаха резки спадове през миналата седмица, което е сигнал за безпокойство преди обявяването на печалбите. Ако банките не успеят да представят силни резултати или положителни перспективи, пазарните нагласи могат да се влошат.
Тъй като бизнесът отлага вземането на решения за заеми, а разходите нарастват, банките са изправени пред нарастващ натиск да демонстрират ръст на приходите в условията на трудна икономическа среда. На фона на предпазливата политика на Фед и пазарната волатилност предстоящите отчети за приходите могат да определят тона за 2025 г.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.