Швейцарският надзорен орган за финансовите пазари (FINMA) прие разпоредба за борба с прането на пари на 7-ми февруари.
Позовавайки се на допълнителния риск, прагът за неидентифицирани криптовалутни транзакции е понижен от 5000 CHF на 1000 CHF (приблизително $1020).
Разпоредбата идва след налагането на новите закони за финансовите услуги и финансовите институции, които влезнаха в сила на 1-ви януари. FINMA въведе преработената наредба в отговор на тези закони и ще проведе консултация относно последващия регламент до 9-ти април.
Една от ключовите промени от новата разпоредба е нормализирането на швейцарските национални регулации със специалната група за финансови действия или техните директиви от юни 2019 г. Международният орган определи максимален лимит за транзакции от $1000 за неидентифицирани операции по обмен на криптовалута.
Всички финансови доставчици, участващи в крипто пространството, ще трябва да събират данни за всеки, който инициира транзакции на стойност над $1000. Информацията трябва редовно да се предоставя на органите за преглед.
Инициативата е част от световната тенденция, която настоява за по-строга регулация срещу прането на пари. Прилагайки директивата, FINMA „признава засилените рискове от пиране на пари“ при транзакции с криптовалути, според прессъобщението си.
Европейският съюз също приложи своята Пета директива срещу прането на пари (5AMLD), която влезе в сила тази година. Новият регламент адресира конкретно някои видове транзакции с криптовалути, по-специално изискващи строго отчитане на информация на клиентите.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.