Докладът, наречен “IFZ FinTech Study 2019”, беше подготвен от Университета за приложни изследвания в Люцерн с цел да покаже развитието на финтех индустрията през 2018 и да анализира как банките се позиционират по отношение на финтех.
Според доклада, швейцарският финтех сектор отбеляза значителен ръст през 2018 година. С 356 активни компании до края на годината, индустрията се разрастна с 62%. Смята се, че секторът регистрира по-големи сделки с рисков капитал, въпреки че пазарът на крипто активи беше предмет на значителна корекция.
Докладът също така отбелязва, че финтех индустрията непрекъснато се развива в сравнение с общия финансов сектор, където при броят на организациите и служителите отчитат спад. Според доклада, финтех компаниите са по-бързи и по-ефективни по отношение на внедряването на нови технологии.
Що се отнася до традиционните финансови институции, банките трябва да се развиват, за да останат актуални. Докладът гласи:
Швейцарската финансова индустрия към общите приходи на швейцарската икономика е следствие от постоянно намаляващата значимост на традиционните финансови институции. Причините за това развитие включват нови бизнес модели, които правят някои услуги, предоставяни от банките, остарели.
В края на март, швейцарският президент Уели Маурер подчерта, че създаването на регулация за сектора на блокчейн трябва да бъде бързо и ясно. Говорейки за блокчейн и други разпределени технологии, Маурер заяви, че швейцарските власти „постоянно търсят начини да останат две стъпки напред”.
Същият месец швейцарският законодател – Федералното събрание – одобри предложение да се възложи на Федералния съвет да адаптира съществуващото законодателство за крипто регулация.
Законодателството има за цел да определи как да се задушават рисковете, свързани с криптовалутите, както и дали предприятията, работещи с платформи за крипто търговия, следва да се приравняват с финансовите посредници и по този начин да бъдат обект на надзор на финансовия пазар.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.