Операциите за добив на криптовалути в Китай продават копачки на килограм. Това бе съобщено от местната китайска крипто медия, сряда, 21-и ноември.
Спадът доведе до намаление на доходността на копаенето и принуди китайските оператори да продадат своите минни устройства на загуба, според 8BTC. Медията съобщава, че копачките се продават „на килограм“, цитирайки пост, направен от основателя на F2Pool на платформата за микроблогинг Weibo.
Крипто миньорите твърдят, че са готови да продадат по-старите модели, включително Antminer S7, Antminer T9 и Avalon A741, тъй като те са достигнали своята „цена на изключване“. Според местната китайска медия Tencent News, доходите от добива вече не са достатъчни за покриване на електрическата енергия и други свързани разходи.
Пазарната криза засегна най-вече малките и средни минни операции в китайските региони Синдзян и Вътрешна Монголия. Според 8BTC, там някои минни машини се продават на пазара на втора употреба само за 5% от първоначалната им стойност.
Машина, закупена на цена до 20,000 юана (2,885 долара) преди година, се продава за едва 1.000 юана (144 долара).
През септември, изпълнителният директор на F2Pool публикува съобщение, което показва, че ако цената на Биткойн достигне по-малко от 36,792 китайски юана (около 5,376 долара), добиването на криптовалутата с Antminer T9 ще стане нерентабилно. В случая на модела S7, точката на равновесие достига значително по-висока цена от около 79 258 юана (около $ 11 581).
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?