Голямата чилийска борса за критовалути Buda, са убедили съда да разпореди възобновяването на сметките им в две големи чилийски банки, съобщи Bloomberg на 25-ти април.
Анти-монополният съд на Чили публикува решението на своя уебсайт, като нареди на държавната банка Banco del Estado de Chile и на Itau Corpbanca да отворят отново сметките на Buda, докато тече делото на борсата срещу 10 банки, включително гореспоменатите две. Budа съди банките, след като казаха, че е „неоправдано“ са им закрили сметките.
По-рано този месец, група обменни бюра в Чили заведоха жалби срещу решението на банките да закрият сметките им. Buda, Orionx и CryptoMarket казват, че банковата система е предприела едностранни действия в Чили, които „убиват цялата индустрия“.
В интервю, главният изпълнителен директор на Buda, Гилермо Тореалба заяви, че докато Чили би искал да се покаже като отворен и либерален към новите технологии, „фурнирът е тънък“:
„Чили показва другата си страна, която е извънредно консервативна, въпреки че ние правим огромни усилия, за да може светът да ни види като либерални.“
Според Тореалба, въпреки оплакванията в медиите и Twitter, банките отказват да отговорят. Той казва, че могъщият банков сектор прави околната среда за криптовалути по-лоша от Еквадор, Боливия или Китай.
Торелаба подчерта, че няма закони, решения или законодателство, които да попречат на нормалното функциониране на крипто фирми, а банковият сектор пое ролята на хегемоничен регулатор:
Няма нито един регулатор, законодателен орган или държавен служител, който да казва, че криптовалутите не са законни, това е просто решение на един много мощен сектор на икономиката: банковата индустрия.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.