Узбекистанското правителство приветства крипто борсите да се установят в страната.
Заповед, издадена от президента Шавкат Мирзиоев на 2-и септември, дава на чуждестранните борси редица предимства, които да започнат да действат в страната. В документа се посочва, че доходите, свързани с криптовалута, няма да се облагат с данъци, лицензираните борси, които извършват операции с криптовалути и чуждестранните фиатни валути, не подлежат на съществуващи валутни регулации, а криптотата не подлежат на държавния регулатор на ценните книжа и борсите.
Освен това условията за получаване на такава лицензия могат да бъдат ограничителни: обменът трябва да има оторизиран капитал от не по-малко от 30 000 пъти средната минимална заплата, което възлиза на приблизително 700 000 щатски долара; сървърите трябва да се намират в Узбекистан; обменът трябва да използва процедури за борба с изпирането на пари за потребителите и те трябва да съхраняват транзакциите и личните данни на потребителите поне пет години.
Съществуват и ползи за копачите: документът разпорежда на федералните и местните власти да предоставят на копачите на индустрията, използващи повече от 100 kWh електроенергия, без земя, без да се изисква търг (който обикновено се изисква за придобиване на земя) на „специално определени територии“.
Този ход идва месеци след като правителството обяви намерението си да разработи нови правила за крипто в страната. През февруари правителството също обяви намерението си да създаде иновационен център, финансиран от държавата, за проучване на възможностите за блокчейн в държавната столица Ташкент, предаде местната медия Fergana.ru.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.