Установено е, че TikTok има сериозни уязвимости в сигурността, които позволяват на хакери да поемат контрола над акаунтите.
Таймингът е предопределен, като се има предвид неотдавнашния ангажимент с блокчейн технологията от страна на ByteDance, собственик на приложението, като средство за проверка на данните.
Собственикът на TikTok, ByteDance, активно изследва блокчейн технологията – и последният недостатък на сигурността, открит в приложението му, може да ускори имплементацията и изследванията.
Преди няколко седмици бе съобщено, че ByteDance работи с китайските държавни медии за внедряване на блокчейн и AI в своя бизнес модел. Съвместният венчър ще се казва Pengpai Audiovisual Technology Co. и се споменава, че струва 1,43 милиона долара, според Bloomberg. Акцентът му ще бъде върху сигурността и върху „дигиталните права на кратки видеоклипове“.
Въпреки че съвместното предприятие е било особено секретно, неговото фокусиране върху аудиовизуалното съдържание кара човек да вярва, че някой ден ще бъде приложен на TikTok, ако успее.
Този преход не можеше да се случи по-рано за TikTok, тъй като New York Times съобщава, че приложението е попаднало ‘под обстрел’ заради своите пропуски в сигурността. Хакерите са успявали да крадат частни профили чрез злонамерени линкове и да качват видеоклипове без знанието на самите потребители.
Според Одид Вануну от базираната в Израел фирма за киберсигурност Check Point и ръководител на отдела за проучване на уязвимости на продуктите: „уязвимостите, които открихме, са от основно значение за системите на TikTok“. Недостигът на сигурност беше толкова сериозен, че трябваше да бъде издадена критична актуализация.
Освен недостатъците на сигурността обаче, има и друга причина, поради която TikTok се впуска в блокчейн пространството: като средство за проверка на видеосъдържанието. С неотдавнашното разгръщане на собствените възможности на TikTok за ‘deepfake’, някои твърдят, че това е стигнало прекалено далеч и че автентичността ще бъде трудна за дешифриране.
Това обаче изглежда е част от дългосрочния план на TikTok – с новото си блокчейн партньорство, специално фокусирано върху „дигиталните права“, някой ден бихме могли да видим система за проверка, базирана на блокчейн, внедрена в приложението. Това би означавало, че TikTok ще бъде в състояние да удостовери автентичността на своите потребители и да предложи deepfake възможности, което ще бъде първата такава опция за индустрията.
Накратко, неотдавнашните противоречия около TikTok са един от поводите за насочеността на компанията към блокчейн. Вече знаем, че ByteDance активно работят по технологията и последните събития просто може да ускорят прилагането ѝ в името на сигурността.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.