Страховете от правителствената намеса и интернет наблюдението доведоха до някои нови експерименти при изпращането на офлайн транзакции, тъй като някой прави Биткойн транзакции в международен план и то на високи честоти, по време на този пазар.
Експериментът беше почти опустошен, преди да започне, когато никой не отговори на поканата на основателя на Coinkite, Радолфо Новак, за получателите на BTC.
Въпреки това, на следващия ден, подходящ кандидат със софтуерно дефинирано радио (SDR – компютър, който се преструва, че е радио) и антена отговориха.
Използвайки приложение, наречено JS8Call, предназначено за изпращане на текстови низове по радиочестоти и запаметяване на Биткойн ключовете в съзнанието, Новак изпрати Биткойн от Торонто, Канада, чак до Мичиган, САЩ.
“ Биткойн , изпратен през националната граница без интернет или сателит – само йоносферата на природата“, коментира Биткойн пионерът Ник Сабо.
Новак отбелязва, че лошо изграден „мозъчен портфейл“ (когато запаметиш ключовете от портфейл) има проблеми с безопасността, но това да прехвърлиш BTC в офлайн режим, това е доста невероятно.
Мозъчен портфейл, разбира се, е мястото, където просто си спомняте seed фразата в главата си и не я записвате никъде. Рисковано начинание, но удобно, ако бягате от потиснически режим на някоя страна.
А използването на високочестотни (HF / HAM) радиостанции е друга „новост“, която лесно може да бъде необходимост при определени обстоятелства. Опитите на правителството да контролира интернет се разпространяват от Китай и разрушават диктатури в развиващия се свят.
Слуховете също така се въртят, че Русия планира да „тества“ отделянето от глобалния интернет, предполагаемо в случай на санкции, но се твърди, че ще е за да се опитат да изпробват решение тип „огромен firewall“.
Всички ние сме гледали много пост-апокалиптични филми, където единственият оставащ начин на комуникация е HF радиото.
Новак посочва също, че „кодираната комуникация не е позволена за радиолюбителя, освен ако шифърът не е публичен.
Нека не обръщаме много внимание на какво и защо. Всички тези експерименти с алтернативни методи за предаване на транзакции с Биткойн са нещо добро. Не е нужно да знаем как работи, само че може и работи.
Защото никога не знаете кога това знание може да се окаже полезно. Въпреки това, съвсем друг е въпросът как се разпространява блокчейн в случай на апокалипсис.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.