Стабилната монета USDC се представи доста добре в крипто екосистемата, след първата си година.
USDC бе пуснат през септември 2018 година и бързо се утвърди като една от по-влиятелните монети, които са обвързани с долара.
През последната година, USDC достигна общо предлагане от 421 469 737 монети, превръщайки се във втората по големина криптовалута, която е обезпечена с долара, след Tether (USDT). Издаването на USDC също е строго контролирано и отразява само притока на средства от реалния свят.
„USDC се утвърди като вторият най-популярен стейбълкойн в света. Той има безпрецедентна подкрепа от повече от 100 компании от световната крипто екосистема и това е първият стабилен токен, който да издаде $1 милиард за по-малко от година“, коментира консорциума Centre.
Финтех компанията Circle, Inc. и Coinbase използваха съвместните си усилия, за да увеличат предлагането на USDC. Дигиталната валута започна с предлагане от около 24 милиона монети. В края на 2018 г., по време на мечия пазар, това предлагане спадна значително. По-късно USDC постигна рекорд – над 450 милиона издадени монети.
USD Coin (USDC) сега е част от 169 търговски двойки.
Валутата заема едва 0,83% от целия пазар на стейбълкойни, където USDT все още е лидер. TrueUSD (TUSD) и Paxos Standard (PAX) заемат по-голям пазарен дял, но USDC не спира да се развива. Дигиталната валута на Coinbase и Circle беше една от първите стабилни монети, които добавиха KYC (Опознай своя клиент), за да избегнат финансиране на тероризма.
Стабилните монети привлякоха вниманието на регулаторните органи, включително Европейската централна банка и МВФ, тъй като те са инструменти, които могат да променят международните платежни системи.
В пространството на криптовалутите, стабилните монети вече са се утвърдили, много преди Libra на Facebook. USDC е един от най-успешните примери за един напълно прозрачен актив.
Валутата има дневна циркулация от около $200 милиона, което е значително по-малко в сравнение с останалите стабилни монети. USDC също има предимството да се предлага на търговците чрез платежната система Coinbase.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.