Фондация " Peter G. Peterson", създадена от милиардера Питър Г. Питърсън, изрази загриженост относно въздействието на повишаването на лихвените проценти върху финансовите задължения на правителството на САЩ.
Според неотдавнашен доклад на фондацията се очаква правителството на САЩ да похарчи над половин трилион долара през тази година само за лихвени плащания.
Според информацията общият размер на плащанията, извършени от правителството на САЩ през тази година, ще достигне $6.4 трилиона, което представлява увеличение с $81 милиарда в сравнение с федералните разходи за предходната година. Скокът на плащанията може да се отдаде най-вече на поредицата от агресивни повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през изминалата година.
Преди неотдавнашната пауза в повишаването на лихвените проценти Федералният резерв извърши 10 последователни увеличения в рамките на 14 месеца, в резултат на което референтният лихвен процент достигна 5.08% – равнище, невиждано от 2007 г. насам.
Вследствие на повишаването на лихвените проценти фондация „Peter G. Peterson“ прогнозира, че през тази година правителството на САЩ ще трябва да отдели допълнително $187 милиарда само за обслужване на лихвите по нарастващия си дълг. Фондацията заяви:
Предвижда се лихвените плащания на правителството по федералния дълг, които се влияят главно от размера на публичния дълг и последните лихвени проценти, да достигнат $663 милиарда (еквивалентни на 2.5 % от БВП) през 2023 г., което представлява увеличение с 39 % в сравнение с предходната година, когато те бяха $476 милиарда.
Значителното увеличение на разходите за лихви се дължи на кумулативния ефект от по-високите лихвени проценти в резултат на реакцията на Федералния резерв на САЩ срещу повишените нива на инфлация.
Важно е да се отбележи, че предоставената информация отразява ситуацията към момента на изготвяне на доклада и може да се промени.
Към настоящия момент държавният дълг на Съединените щати надхвърля $32.19 трилиона, а прогнозите сочат, че през следващото десетилетие брутният държавен дълг на страната може да нарасне до близо $52 трилионa.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.