С наближаването на края на шестдесетгодишното си управление в Berkshire Hathaway, легендарният инвеститор Уорън Бъфет засили фокуса си, влагайки близо $197 милиарда в само няколко акции.
С наближаването на пенсионирането си в края на 2025 г., Бъфет изглежда консолидира портфейла на Berkshire в компании, които отразяват неговата дългогодишна инвестиционна философия – устойчиви бизнеси с разпознаваеми марки, силни парични потоци и дългосрочна стойност.
В момента над 70% от акциите на Berkshire са концентрирани в само седем компании. Въпреки този фокусиран подход, конгломератът продължава да разполага с огромни парични резерви от близо $348 милиарда, което подчертава предпазливата позиция на Бъфет в несигурните пазари.
Начело в списъка е Apple, която все още е най-голямата позиция на Berkshire с малко под $59 милиарда, дори след като Бъфет драстично намали експозицията на компанията към технологичния гигант през изминалата година. American Express, оценена на $43.6 милиарда, остава друг стълб на портфейла, подчертавайки увереността на Бъфет в премиум финансовите услуги.
Гигантите в потребителския сектор като Coca-Cola и Kraft Heinz, оценени съответно на $28.4 милиарда и $8.4 милиарда, отразяват дългогодишната вяра на Бъфет в силата на разпознаваемите марки и надеждни дивиденти. Междувременно Bank of America, която все още е сред най-големите участия с $27.8 милиарда, отбеляза намаление на дела си, тъй като Бъфет предпазливо се оттегля от банковия сектор.
В енергийния сектор Chevron и Occidental Petroleum, с инвестиции съответно от $17.3 милиарда и $12.3 милиарда, отразяват продължаващия интерес на Бъфет към нефтени и газови компании, които осигуряват стабилни печалби.
Докато милиардерът се готви да предаде щафетата на Грег Абел, избрания си наследник, опростеният портфейл сигнализира за връщане към основните принципи – подход, който се опира на традиционни убеждения, а не на рисковани залози. Това е стратегия за раздяла, основана на дисциплина, последователност и търпение, които определят кариерата на Бъфет.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.