Университетът на Малта си партнира с Агенцията за информационни технологии в Малта (MITA), за да създаде стипендиантски блокчейн и DLT фонд за 300 000 евро.
Новата стипендия е насочена към студентите, изучаващи информационни и комуникационни технологии, право, финанси и инженерство, и ще бъде разделена за три години. От началото на следващата учебна година, студентите могат да кандидатстват за стипендия за завършване на магистърските и докторските си дисертации в блокчейн и DLT.
Този ход идва в рамките на правителствените усилия за привличане на блокчейн компании в Малта, като се осигури достатъчен капацитет за набиране на персонал на местно ниво. Силвио Шембри, парламентарният секретар на цифровата икономика, заяви, че би искал да види малтийски вишисти, притежаващи високопоставени длъжности в тази област:
Тези компании се нуждаят от технически ресурси, за да изградят и да работят с тази технология, както и от експерти в областта на финансовите услуги, правото и управленските роли.
Университетският ректор Алфред Вела заяви, че университетът се стреми да интегрира дялове, свързани с DLT, блокчейн, цифрови валути, изкуствен интелект (AI), финтех и регтех в степен на образование, и магистърски програми по право, финанси, комуникационни технологии и други области. Председателят на MITA Тони Султана отбеляза, че агенцията провежда подобни инициативи в други образователни институции.
Малта е известна с приятелски настроената си към крипто среда и обществените си усилия да се превърне в „блокчейн остров“. Миналият месец парламентът на Малта прие три законопроекта, които установяват регулаторна рамка за блокчейн технологията, което прави островната нация пионер в предоставянето на стабилна правна рамка за блокчейн компании.
Освен това, Малтийският орган за игрите (MGA) предлага насоки относно приложенията на блокчейн и криптто в игралната индустрия, като се стреми да прилага стандарти за игри, които използват криптовалути и блокчейн технологии.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.
Goldman Sachs повиши дългосрочната си прогноза за златото, предвиждайки, че цената на метала може да достигне $3,880 за унция до края на 2025 г., ако се засилят опасенията от рецесия.
2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.