Университетът на Малта си партнира с Агенцията за информационни технологии в Малта (MITA), за да създаде стипендиантски блокчейн и DLT фонд за 300 000 евро.
Новата стипендия е насочена към студентите, изучаващи информационни и комуникационни технологии, право, финанси и инженерство, и ще бъде разделена за три години. От началото на следващата учебна година, студентите могат да кандидатстват за стипендия за завършване на магистърските и докторските си дисертации в блокчейн и DLT.
Този ход идва в рамките на правителствените усилия за привличане на блокчейн компании в Малта, като се осигури достатъчен капацитет за набиране на персонал на местно ниво. Силвио Шембри, парламентарният секретар на цифровата икономика, заяви, че би искал да види малтийски вишисти, притежаващи високопоставени длъжности в тази област:
Тези компании се нуждаят от технически ресурси, за да изградят и да работят с тази технология, както и от експерти в областта на финансовите услуги, правото и управленските роли.
Университетският ректор Алфред Вела заяви, че университетът се стреми да интегрира дялове, свързани с DLT, блокчейн, цифрови валути, изкуствен интелект (AI), финтех и регтех в степен на образование, и магистърски програми по право, финанси, комуникационни технологии и други области. Председателят на MITA Тони Султана отбеляза, че агенцията провежда подобни инициативи в други образователни институции.
Малта е известна с приятелски настроената си към крипто среда и обществените си усилия да се превърне в „блокчейн остров“. Миналият месец парламентът на Малта прие три законопроекта, които установяват регулаторна рамка за блокчейн технологията, което прави островната нация пионер в предоставянето на стабилна правна рамка за блокчейн компании.
Освен това, Малтийският орган за игрите (MGA) предлага насоки относно приложенията на блокчейн и криптто в игралната индустрия, като се стреми да прилага стандарти за игри, които използват криптовалути и блокчейн технологии.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.