Унгария работи по регулаторна рамка за криптовалутите, но все още не ги смята за законно платежно средство. Текущото законодателство на страната налага големи данъци, което го прави доста неприлична територия за крипто инвеститорите.
Позовавайки се на писмено изявление на министерството на финансите на страната, местната унгарска медия Portfolio съобщава, че Биткойн и други криптота не се считат за законно платежно средство.
Въпреки това, страната твърди, че работи активно върху регулаторна рамка, която да разгледа всички аспекти на криптовалутите. Изявлението гласи:
Унгария понастоящем се занимава с регулиране на крипто инструменти, а централната банка, данъчната администрация, министерството на финансите и други органи създадоха съвместна работна група за оценка на правните, икономическите, правоприлагащите, прането на пари и други аспекти на криптотата, същевременно наблюдавайки за въвеждане на по-подробно регулиране.
Унгарското данъчно облагане е невероятно враждебно настроено към крипто инвеститора на дребно. Според местните данъчни експерти законът за данъка върху доходите на физическите лица счита, че производството от Биткойн и други криптовалути е „друг доход“. Така той подлежи на 15% данък върху доходите на физическите лица, както и 22% здравен принос.
Въпреки това, ако дейността се извършва от предприятие, а не от частно лице, данъчната тежест ще бъде съществено по-малка – 9% корпоративен данък, както и 2% местен бизнес данък, който не винаги е приложим.
Неотдавнашен доклад на Deloitte Private очертава, че тежката данъчна тежест принуждава хората да инвестират в инвестиционни схеми, които водят до още по-големи рискове:
Много хора се опитват да избягат от скандалните унгарски данъци и допълнителни административни задължения (т.е. данъчна оценка, изготвяне на данъчни декларации и непрекъснато водене на данъчни регистри) чрез нарастващия брой инвестиционни схеми. Нивото на надеждност и изтънченост обаче е доста ниско в повечето случаи, което често води до допълнително данъчно облагане и правни рискове.
Нещо повече, в момента, законодателството на Унгария счита, че продажбата или обмяната на криптовалути е данъчно облагаемо събитие.
Въпреки това, една потенциална вратичка за притежателите на крипто може да се използва като обезпечение за заем. Това не се счита за облагаемо събитие в Унгария, поради което би могло да бъде по-добър вариант в сравнение с простата продажба и плащане на даден данък.
Чсаба Чсабай, изпълнителен директор на INLOCK разяснява:
Въпреки това, използването на тези цифрови активи като обезпечение за заем за финансиране на временен проблем с ликвидността не е данъчно облагаемо. Платформата, която изграждаме, работи за тази концепция, даваща възможност на притежателите на криптовалути да имат достъп до покупателната способност на своите фондове, без да бъдат наказвани от изключително високите данъчни ставки.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.