След Норвегия и Лихтенщайн, Украйна стана третата държава извън Европейския съюз (ЕС), която се присъедини към Европейското блокчейн партньорство (EBP) - инициатива, поета от 27 държави членки за предоставяне на трансгранични обществени услуги.
Министерството на дигиталната трансформация на Украйна обяви стъпката на страната да се присъедини към EBP като наблюдател на 17-ти юни. С крайната цел да интегрира дигиталното си икономическо пространство с ЕС, Украйна планира да разшири партньорството си с други държави в областта на междудържавната блокчейн мрежа.
Намерението на Украйна да се присъедини към ЕБП датира от юли 2021 г., когато Олексий Жмеренецки, ръководител на парламентарната група Blockchain4Ukraine, и Константин Ярмоленко, основател и главен изпълнителен директор на Виртуални Активи на Украйна, написаха писмо до Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия. В писмото се заявява интересът на Украйна да се присъедини към EBP и Европейската инфраструктура за блокчейн услуги (EBSI). По-късно фон дер Лайен потвърди перспективата за присъединяване на Украйна към EBP като наблюдател.
Ярмоленко заяви интереса на Украйна към стартирането на тестови нод на EBSI и пилотни случаи на използване на трансгранични обществени услуги, базирани на блокчейн технологията. Той подчерта, че даренията в криптовалута по време на руско-украинската война „се оказаха като важна подкрепа“, заявявайки:
Следващата стъпка е пълна блокчейн интеграция на Украйна и ЕС въз основа на инициативите EBP/EBSI.
След като работи с EBP по пилотни случаи на използване на блокчейн като наблюдател, Украйна се стреми да получи пълноправно членство. Ярмоленко разкри още, че Украйна се насочва към допълнителни блокчейн партньорства, за да предостави на гражданите на Украйна трансгранични обществени услуги, включително проверка на образователни удостоверения/дипломи и удостоверения за самоличност, както и регистрация и подкрепа за бежанци/убежища.
Докато споделяше подробности за партньорството, Ярмоленко заяви, че ходът за присъединяване към EBP е начин за укрепване на връзките с ЕС, като добави, че „дори бих го нарекъл блокчейн интеграция с ЕС“.
Освен това, посочвайки едно от предимствата на блокчейн партньорството в целия ЕС, Жмеренецки подчерта, че присъединяването на Украйна към EBP ще намали признаването на украински документи за висше образование и шофьорски книжки за украинските бежанци в Европа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Най-голямата крипто измама в Индия е прибрала милиарди долари от жертвите си
Мейрад Макгинес, комисар по финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари в Европейската комисия, неотдавна подчерта необходимостта от „регулиране на всички криптоактиви – независимо дали става въпрос за необезпечени криптоактиви или за т.нар. стабилни монети„.
Еврокомисарят също така разкри плановете си да обсъди предложение с френското правителство чрез Markets in Crypto Assets (MiCA):
Правилата на MiCA ще бъдат правилният инструмент за справяне с опасенията относно защитата на потребителите, целостта на пазара и финансовата стабилност. Това е нещо, което е толкова спешно предвид последните събития.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.