От началото на руската инвазия украинското правителство търси средства за подкрепа в дигитални активи. Дигиталните активи се оказаха идеален вариант за правителство, което се нуждае от помощ за военните си усилия и цивилното население.
Правителството на Украйна стартира уебсайт, който позволява на хората да даряват NFT и да купуват дарени части, в опит да събере средства за по-нататъшна подкрепа на военните си усилия. Новият сайт съдържа списък на няколко NFT колекции.
Според вицепремиера и министър на дигитална трансформация на Украйна Михайло Федоров средствата „ще допринесат за украинската победа„. На уебсайта са посочени и редица NFT колекции, които правителството подкрепя.
В края на март украинското правителство стартира своя собствена NFT колекция за набиране на средства, а наскоро обяви старта на втора, планирана за 1 май.
Financial Times съобщава, че украинското правителство е събрало повече от $100 милиона от крипто дарения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Tether претърпя DDoS атака
Украинското правителство приема дарения в девет криптовалути, включително Биткойн (BTC), Етериум (ETH), Tether (USDT), Solana (SOL) и Dogecoin (DOGE).
Миналия месец украинският президент Володимир Зеленски подписа закон, с който се легализират криптоактивите в страната, тъй като те играят „жизненоважна роля в процеса на отбрана на Украйна„, според заместник-министъра на дигиталната трансформация Алекс Борняков.
За да поддържа работата на украинското правителство и да оборудва армията си, Киев се нуждае от пари в брой – и то много. По техни оценки войната може да струва на страната $565 милиарда.
„Това, че Украйна наистина се опря на криптовалутите като начин да си осигури финансова подкрепа … показва стойността на това правителствата да се насочват към криптовалутите и NFT технологиите, за разлика от това да се бунтуват срещу тях просто защото са нови и страшни„, казва Джейкъбс от Scenius Capital пред CNN.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.