Украйна се приближава до осигуряване на правен статут за криптовалути като Биткойн с нов законопроект.
На 18-ти май Министерството на цифровата трансформация на държавата публикува нов законопроект ‘За виртуалните активи’. Той има за цел да определи правния статус на криптовалутите и правилата за тяхното разпространение и издаване в страната. Настоящата версия на законопроекта не е окончателна и е отворена за обсъждане от до 5-ти юни 2020 г.
Според един от съавторите на новия проектозакон, основната цел на инициативата е най-накрая да даде възможност на местните крипто бизнеси – като борсите – да открият банкови сметки.
Майкъл Чобанян, президентът на ‘Bitcoin Association Ukraine’, организация, която е съавтор на новия законопроект, редом с държавните органи, адвокатските кантори и индустриалните участници, казва, че крипто борсите все още не са в състояние да отварят банкови сметки в Украйна.
Предложеният проектозакон е предназначен да изведе криптовалутата от сивата зона и най-накрая да доведе до законно присъствие на крипто компаниите в Украйна. Според законопроекта доставчиците на услуги за виртуални активи – крипто обмени, издатели и потребители – “имат право да откриват сметки в банкови и други финансови институции”.
Отключването на достатъчно ползи за крипто индустрията в Украйна обаче има своите разходи. По-рано тази седмица Андрий Хаврюченко, основател на софтуерната компания DevNull.AI, пусна публиакция, в която твърди, че законопроектът на Украйна за виртуални активи ще направи всички крипто портфейли в Украйна незаконни, освен ако не са регистрирани в Министерството.
Според проектозакона местните фирми са длъжни да се регистрират, за да осъществяват законно бизнес с криптовалута в Украйна.
“Ако го направите без да сте в регистъра, вие по същество престъпвате закона…”, отбеляза Чобанян.
Изпълнителната власт също така посочи, че такива фирми ще трябва да гарантират спазването на практики срещу изпирането на пари (AML) и да извършват KYC (опознайте клиента си).
Според Чобанян новият законопроект идва в отговор на искане на Специалната група за финансови действия или FATF. Миналата година те обявиха, че ще се стремят да приемат AML насоки за криптовалута до юни 2020 г.
Украйна обмисля закон за регулиране на криптовалутите от поне четири години. Първите доклади за крипто регулации дойдоха в края на 2015 г., когато Върховната Рада на Украйна обяви планове за определяне на правния статут на Биткойн до януари 2016 г. Подобно на Русия, досега в Украйна не е приета нито една от съществуващите инициативи за криптовалута.
Съобщава се, че местните власти работят по най-малко три отделни законопроекта, включително един, посветен на данъчното облагане на криптовалутите. В края на 2019 г. Министерството на цифровата трансформация на Украйна си партнира с най-голямата в света крипто борса Binance, за да сътрудничи на местното законодателство за крипто. Според Чобанян, Binance не е участвал в създаването на законопроекта ‘За виртуалните активи’, но се очаква да даде отзиви за предложения закон.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.