Правоохранителните органи в Украйна обявиха ареста на бандa киберпрестъпници, която управлява 20 борси за криптовалути, където изпират повече от $42 милиона за престъпни групировки.
Групата, за която властите заявиха, че има трима членове, оперира от украинската област Полтава от 2018 г. насам.
Според украинските служители, групата рекламира услугите си на подземни криминални форуми. Там, те предлагат да превърнат криптовалутата от престъпни дейности във фиатна валута, помагайки на престъпниците да изпeрат средствата.
Арестите се състояха в края на юни по-рано тази година, но нови подробности бяха публикувани на 18-ти август в съвместни прессъобщения на Binance и киберполицията в Украйна.
От борсата, която сътрудничи на разследването, заявиха, че групата си е съдействала с рансъмуер групировки, а също и самите те са разпространявали рансъмуера.
Арестът на 18-ти август също бележи първите плодове на „Bulletproof Exchanger„, вътрешен проект Binance, който компанията стартира по-рано тази година.
Целта на проекта е да се идентифицират центрове на злонамерена дейност в екосистемата на криптовалутите, да се проследят операторите и да се работи с правоприлагащите органи за тяхното арестуване и спиране.
„Bulletproof Exchanger е общ термин, използван вътрешно за обозначаване на високорискова услуга за обмен, която служи като точка за изплащане на средства за престъпна дейност…“, заяви екипът за сигурност на Binance.
„Непрекъснато се сблъсквахме с хора като тези в разследванията ни и в исторически план тези нерегламентирани изплащания на пари са изиграли важна роля в подземната криминална икономика (т.е. BTC-E), поради което решихме да насочим усилията си към разследване, за да проучим този проблем.“
Действайки спрямо това решение, от Binance заявиха, че са започнали изграждането на база данни с различни сигнали и набори от данни по-рано тази година, като потребителски данни, DNS записи, информационни емисии с отворен код, заявки за правоприлагане и блокчейн анализ.
След като Binance разполага с пълна база данни, компанията си партнира с TRM Labs, фирма за блокчейн анализи, специализирана в откриването на измами.
От Binance казат, че TRM Labs са преминали през „огромно количество данни за блокчейн транзакциите, за да анализират и да намерят корелции със съмнителна активност в платформата на Binance“ и в крайна сметка да идентифицират първи ‘брониран обменник‘ и един от неговите клиенти – рансъмуер групировка.
„За тази конкретна група, силата на сигналите, които техните акаунти излъчват, ни даде голяма увереност, че участват в неправомерни дейности и предизвика необходимостта от по-нататъшно разследване“, заяви екипът по сигурност на Binance.
Използвайки меморандум за разбирателство (MoU), който компанията подписа с украински служители миналата година, Binance безопасно предаде своите заключения на украинските правоохранителни органи, които започнаха разследване на нелегалните борси и групата зад тях в началото на тази година.
„Някои случаи могат да отнемат години„, заяви екипът по сигурността на Binance. „В този случай беше перфектна буря и успяхме да се придвижим много бързо, приблизително три месеца от момента на отварянето на случая до момента на сваляне.“
Binance казват, че Bulletproof Exchanger проекта ще продължи да работи занапред и се надяват в близко бъдеще да открият подобни криминални точки за теглене на пари и киберпрестъпления.
„Борбата с прането на пари, рансъмуер и други злонамерени дейности е от критично значение за благосъстоянието на [криптовалутната] общност и растежа на индустрията„, казаха от Binance.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.