Начало » Други » Украинската национална банка обмисля да пусне криптовалута подкрепена от местната фиатна валута

Украинската национална банка обмисля да пусне криптовалута подкрепена от местната фиатна валута

27.09.2018 12:13 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Украинската национална банка обмисля да пусне криптовалута подкрепена от местната фиатна валута

Националната банка на Украйна (НБУ) обмисля стартирането на държавна цифрова валута, базирана на блокчейн, съобщи във вторник 25-ти септември, местната медия Вести Украйна.

НБУ казва, че базираната на блокчейн хривня, или е-хривня, трябва да бъде централизирана и остава под държавен контрол, пишат ВЕСТИ Украйна. Очаква се държавния токен да увеличи размера на непаричните плащания, както и да намали разходите им.

Украйна възпроизведе идеята за „цифров токен“ няколко пъти вече в рамките на проекта, наречен „безкасова икономика“. Например, NBU разкри планове през януари, за да стартира електронна хривня (националната валута на Украйна), която да не е базирана на блокчейн технология.

Според банкови служители тази версия на украински държавен токен би трябвало да бъде обвързана с националната фиатна валута в размер 1:1.

Според НБУ това ще попречи на ръста на инфлацията. Въпреки това, издаването на e-хривня, базирана на блокчейн, все още остава в етапите на планиране, като банката отбелязва:

Решението за уместност на въвеждането на е-хривня в завършен вид ще бъде взето само след подробен анализ.

Според Вести Украйна съветникът на ръководителя на украинската банкова асоциация Алексей Куч смята, че цифровата валута като е-хривня не може да бъде сравнена с криптовалутите, тъй като крипто е анонимно и децентрализирано по дефиниция, за разлика от токен, подкрепен от държавата.

Куч също така отбеляза, че държавната цифрова валута, базирана на блокчейн, е „доста обещаваща посока“, добавяйки:

От една страна, тя ще защитава човешките права по отношение на собствеността, а от друга – значително ще намали разходите и времето на сделките, както и ще ускори оборота на парите в страната.

Русия обсъди и възможността за стартиране на държавна криптовалута, CryptoRuble, през януари тази година.

Наскоро парламентът на Украйна предложи данъчен закон за крипто активи, което предполага пет процента данък върху физическите и юридическите лица, работещи с крипто, и 18% данък за печалбите, свързани с крипто.

И през юли украинския кабинет на министрите на Съвета за финансова стабилност проведе среща, за да определи правния статут на крипто, подкрепяйки концепцията за крипто регулация.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският долар става ончейн, тъй като закона GENIUS навлиза в дигиталната ера

В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.

20.07.2025 20:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Иск на JPMorgan застрашава достъпа до криптовалутите

JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.

20.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.