Украйна проучва смела финансова стратегия, която може да доведе до включването на Биткойн в националните резерви на страната.
Законодателите в Киев представиха законопроект, който предлага на Националната банка на Украйна (NBU) да бъде разрешено, но не и задължено, да включи криптовалутите в своите резерви от злато и чуждестранна валута.
Законопроектът, подкрепен от няколко членове на Върховната Рада, включително Ярослав Железняк, бе представен на 10 юни. Железняк описа мярката като далновидна стъпка, насочена към модернизиране на финансовата система на Украйна, без да се налагат незабавни действия. Централната банка ще запази пълна свобода на действие по отношение на това дали да държи дигитални активи като Биткойн.
Предложението идва в момент, в който икономиката на Украйна продължава да се бори с натиска на войната. На фона на свиващ се БВП, продължаващи инфраструктурни предизвикателства и силна зависимост от международна подкрепа, гъвкавостта при поддържането на крипто резерви би могла да предостави на Украйна допълнителни инструменти за икономическа стабилност и иновации.
В световен мащаб тенденцията набира скорост. САЩ обявиха планове за резерв от Биткойн по-рано тази година, а Ел Салвадор направи сензация през 2021 г., като прие BTC за законно платежно средство. Други страни, като Швейцария, Бразилия и Хонконг, също развиват стратегии за криптовалути.
За страните в криза криптовалутите могат да предоставят решение на финансовите ограничения, хеджиране срещу девалвацията на местната валута и вход в дигиталната икономика. Ако Украйна приеме това законодателство, това може да бъде важна стъпка към приемането на децентрализирани активи на държавно ниво, което ще я позиционира като дигитален пионер в условията на геополитическа несигурност.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.